Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Inwestycje Wiadomości: Projekty współfinansowane... Trwa przebudowa terenu przy Urzędzie...

  Wiadomości: Projekty współfinansowane z UE

Roboty
31-07-2019

Trwa przebudowa terenu przy Urzędzie i OSP

Prace przy rewitalizacji terenu przy ulicy Zamkowej i Sportowej w Żarowie są już na półmetku. Pierwszy etap inwestycji został zrealizowany i do użytku kierowców oddano zmodernizowany parking. W tej chwili prace koncentrują się na odcinku przy wejściu do budynku Urzędu Miejskiego w Żarowie oraz na terenie Ochotniczej Straży Pożarnej.

Zakończyły się prace przy przebudowie parkingu i w tej chwili trwa modernizacja terenu przy głównym wejściu do budynku Urzędu Miejskiego w Żarowie. W tej chwili wykonywana jest podbudowa pod kostkę granitową. Prace trwają także na terenie Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie układana jest kostka betonowa. W następnym etapie rozpoczną się tam prace przy wiatach na eksponaty zabytkowe. Zakres prac obejmuje również wykonanie wszystkich niezbędnych odwodnień oraz wycinkę drzew w zakresie określonym w projekcie. Po zakończeniu prac inwestycyjnych, jak już wcześniej informowaliśmy, nasadzone zostaną nowe drzewa i rośliny przy wejściu do budynku Urzędu Miejskiego oraz na placu za budynkiem. Po konsultacji z architektem zieleni postanowiliśmy zmienić koncepcję dotyczącą usytuowania nowych nasadzeń, która określona była w projekcie. Przez teren, na którym trwają w tej chwili prace, przebiega wiele kabli energetycznych i telekomunikacyjnych, stąd zmiana, aby drzewa i rośliny nasadzić w innych miejscach. Po zmianach koncepcji ustalonej z architektem posadzone zostaną klony platanolistne czerwone oraz brzozy pendula, a w miejscu wyodrębnionego skweru konstrukcje z roślin zimozielonych do jednego metra wysokości – mówi Piotr Neczaj z Referatu Inwestycji i Dróg Urzędu Miejskiego w Żarowie.

Inwestycje przy ul. Zamkowej i Sportowej realizowane są ramach dużego projektu unijnego „Rewitalizacja zdegradowanych obszarów na terenie miasta Żarów poprzez remont dróg oraz zagospodarowanie terenów i przestrzeni publicznych w celu przywrócenia lub nadania im nowych funkcji społecznych, edukacyjnych i rekreacyjnych”. Wszystkie prace, które w tej chwili prowadzone są w tej części miasta planowane były wcześniej. Wniosek gminy Żarów na realizację tych inwestycji przeszedł pozytywną weryfikację i dzięki temu w 2016 roku otrzymaliśmy dofinansowanie na realizację wielu zadań. Wśród nich jest nie tylko zagospodarowanie terenu przy Urzędzie oraz OSP, ale także remonty kilkunastu dróg na terenie miasta oraz remont boiska sportowego.

Koszt inwestycji przy ul. Zamkowej oraz Sportowej to kwota 1.340.958,30 złotych. Całkowity koszt projektu wynosi 5.866.510,15 złotych, przyznane dofinansowanie to kwota 3.867.257,09 złotych.

Magdalena Pawlik