Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Oświata Kultura i Sport XII Żarowska Prelekcja Historyczna

  Oświata Kultura i Sport

Kobieta przy mikrofonie, w tle prezentacja
08-03-2019

XII Żarowska Prelekcja Historyczna

W czwartek, 7 marca w Żarowskiej Izbie Historycznej po raz kolejny zgromadzili się lokalni oraz przyjezdni miłośnicy historii, odkryć i związanych z nimi tajemnic. Tym razem gościem specjalnym była Pani Stefania Wrzyszcz – mieszkanka Bukowa, była nauczycielka, pisarka i podróżniczka.

Tym razem gościem specjalnym była Pani Stefania Wrzyszcz – mieszkanka Bukowa, była nauczycielka, pisarka i podróżniczka. Prelegentka ze znaną wszystkim werwą, opowiedziała uczestnikom spotkania o swoim życiu, twórczości oraz licznych podróżach. Zacytowane zostały fragmenty z książki autorstwa Pani Stefanii, które ukazały straszliwe przeżycia z okresu II wojny światowej. Autorka opowiadała również o czasach powojennych, kiedy wraz z rodziną przyjechała na tzw. Ziemie Odzyskane, o swojej nauce, a także pracy nauczycielskiej realizowanej kolejno w szkołach podstawowych w Rudawie, Bystrzycy Dolnej i Bukowie. Na spotkaniu nie zabrakło byłych uczennic i wychowanek pani Stefanii, które po latach mogły obejrzeć fotografie z lat szkolnych oraz wycieczek realizowanych w ramach Drużyny Harcerskiej „Leśni” z Bukowa, której drużynową w latach 1985-1991 była Pani Stefania Wrzyszcz. Wspomnienia i historia, którą przedstawiła zaproszona prelegentka, zostały nagrodzone wielkimi brawami oraz kwiatami.

Drugą część spotkania poprowadził specjalista d/s zbiorów muzealnych w GCKiS, archeolog Bogdan Mucha. Tematem prelekcji, była Terenowa Obrona Przeciwlotnicza w Dolnośląskich Zakładach Chemicznych w latach 1953-1967. Dla uczestników spotkania, przygotowana została prezentacja multimedialna, która wyjaśniła czym był tzw. TOPL, jakie były cele i zadania tej organizacji w ujęciu ogólnym oraz lokalnym. Bogata dokumentacja fotograficzna oraz opisowa, pozwoliła zrozumieć, w jaki sposób w czasach tzw. Zimnej Wojny, społeczeństwo, a zwłaszcza pracownicy „DZCH”, byli przygotowywani do działań ratowniczych na wypadek wybuchu wojny jądrowej. Oprócz tego przedstawiony został zarys historii dawnych obiektów zakładowych, które wykorzystywane były na potrzeby Terenowej Obrony Przeciwlotniczej „DZCH”.

Organizatorzy XII Żarowskiej Prelekcji Historycznej składają serdeczne podziękowania dla mieszkańców Żarowa oraz wszystkich osób przyjezdnych za udział w spotkaniu.