Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Oświata Kultura i Sport Zabytkowy młyn w Siedlimowicach z...

  Oświata Kultura i Sport

Młyn
04-04-2019

Zabytkowy młyn w Siedlimowicach z dotacją

Jego powstanie datowane jest na lata 1486-1488. W Siedlimowicach funkcjonuje do dnia dzisiejszego. I do dnia dzisiejszego nieprzerwanie daje mąkę.

Właściciele obiektu Witold i Iwona Markiewiczowie dbają o to wyjątkowe miejsce, gdzie znajdują się stare, ale jedyne w swoim rodzaju maszyny. Dzięki dotacji przekazanej ze środków budżetu gminy Żarów maszyny zostaną odnowione.

Kilka dni temu burmistrz Leszek Michalak przekazał na ręce Witolda Markiewicza właściciela obiektu promesę w wysokości 8.064 złotych na „Konserwację drewnianych elementów maszyn do obróbki zboża z malowanymi oznaczeniami fabrycznymi wyposażenia młyna w Siedlimowicach”. Promesa została przekazana w ramach dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków na rok 2019. - Prace rozpoczną się już niebawem i potrwają kilka miesięcy. Są to długotrwałe roboty, dlatego będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość. Cieszymy się, że nasze zabytkowe maszyny zostaną odnowione i odzyskają utracony blask. Młyn w Siedlimowicach to wyjątkowe miejsce, jedyny taki zabytkowy i działający młyn w najbliższej okolicy. Dlatego dziękujemy za przyznane wsparcie i mam nadzieję, że za kilka miesięcy będziemy mogli zaprezentować wszystkim efekt końcowy wszystkich zrealizowanych prac – mówi Witold Markiewicz właściciel młyna w Siedlimowicach.

Przypomnijmy, że w ramach dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków środki z budżetu gminy Żarów otrzymały także podmioty kościelne. Wśród nich są parafie z Imbramowic, Wierzbnej, Mrowin i Bukowa. Na prace konserwatorskie zabytków przeznaczyliśmy z budżetu naszej gminy środki finansowe w wysokości 150 tysięcy złotych. Uchwałę w tej sprawie jednogłośnie przegłosowali radni Rady Miejskiej Żarowa na sesji, która odbyła się 28 lutego.

Magdalena Pawlik


 

Licencja Creative Commons

Tekst i zdjęcia publikowane na stronie gminy Żarów i Urzędu Miejskiego w Żarowie
są dostępne na licencji Creative Commons (CC BY-NC-ND 4.0)
Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe
.