Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Oświata Kultura i Sport Biblioteka świętowała 10-lecie...

  Oświata Kultura i Sport

Biblioteka świętowała 10-lecie nadania im ks. Jana Twardowskiego
10-05-2019

Biblioteka świętowała 10-lecie nadania imienia ks. Jana Twardowskiego

Dokładnie dziesięć lat temu odbyła się uroczystość jubileuszowa biblioteki połączona z nadaniem placówce imienia księdza Jana Twardowskiego. Patrona naszej biblioteki wybierali mieszkańcy w drodze ogłoszonego wówczas konkursu.

W przytoczonym uzasadnieniu stwierdzono, że poezja ks. Jana Twardowskiego jest piękna w swojej prostocie, a wiersze poety adresowane są do każdego człowieka, małego i dorosłego, wierzącego i niewierzącego. Na pamiątkę tamtego wydarzenia w bibliotece stanęła okolicznościowa tablica ufundowana przez ówczesnych włodarzy miasta burmistrz Lillę Gruntkowską oraz Radę Miejską w Żarowie. Na tablicy wyryto słowa księdza Twardowskiego: „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”.

W czwartek, 9 maja żarowska biblioteka obchodziła 10-lecie nadania imienia ks. Jana Twardowskiego. Z tej okazji uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie przygotowali montaż słowno-muzyczny „W świecie poezji księdza Jana od biedronki”. Nie zabrakło także życzeń i podziękowań dla wszystkich pracowników biblioteki z okazji Dnia Bibliotekarza.

Dziesięć lat w działalności biblioteki to niedużo, jednak w dzisiejszych czasach, w których świat pędzi w zawrotnym tempie do przodu, 10 lat to bardzo dużo. Książka drukowana w tradycyjnej formie nie ma już monopolu na miejsce w bibliotece. Obok innych dokumentów drukowanych dzieli je wraz z mediami cyfrowymi. Otaczają nas zewsząd różnorodne źródła informacji, powstają nowe media społecznościowe, z których płynie do nas wiedza często nie sprawdzona i nie prawdziwa. I jak człowiek ma się odnaleźć w gąszczu tych informacji? Od tego właśnie jest biblioteka, w której wiedza jest uporządkowana, a bibliotekarze wskazują do niej drogę ludziom, którzy poszukują konkretnych informacji. W bibliotece najważniejszy jest czytelnik, jego aktualne potrzeby i zainteresowania. To właśnie nasi czytelnicy, którzy uczestniczą w bibliotecznym życiu, motywują nas do działań i dają nam powera do dalszej pracy – mówiła podczas wczorajszego spotkania Stanisława Biernacka dyrektor Biblioteki Publicznej w Żarowie.

Na ręce dyrektor oraz wszystkich pracowników biblioteki podziękowania składali także zaproszeni goście.

Biblioteka zawsze była ważnym miejscem w naszej gminnej społeczności. Placówce patronuje ksiądz Jan Twardowski, który zostawił nam wszystkim ważne przesłanie. Dziękujemy wszystkim pracownikom za zaangażowanie i życzymy kolejnych takich pięknych jubileuszy – dziękowali burmistrz Leszek Michalak oraz przewodniczący Rady Miejskiej Roman Konieczny.

Magdalena Pawlik