Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Oświata Kultura i Sport Warsztaty archeologii eksperymentalnej

  Oświata Kultura i Sport

Zdjęcie z warsztatów
04-06-2019

Warsztaty archeologii eksperymentalnej

W piątek, 31 maja odbyły się warsztaty archeologii eksperymentalnej dla uczniów Szkoły Podstawowej im. UNICEF w Imbramowicach.

ogii eksperymentalnej dla uczniów Szkoły Podstawowej im. UNICEF w Imbramowicach. Zajęcia poprowadzili archeolodzy z wrocławskiej firmy „Archeoreplica” oraz Bogdan Mucha z Żarowskiej Izby Historycznej działającej w ramach Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.

Uczniowie klas 1-8 (146 uczniów) mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć, jak wyglądały narzędzia, stroje, broń oraz surowce, które wykorzystywał człowiek w epoce kamienia, dzisiaj określanej mianem paleolitu i neolitu. Każdy z uczestników warsztatów mógł m.in. własnoręcznie mielić zboże za pomocą rozcieracza i kamienia żarnowego, rąbać drewno rogowym toporem oraz strzelać z łuku. Na stoliku z eksponatami Żarowskiej Izby Historycznej nie zabrakło lokalnych znalezisk datowanych od czasów średniowiecza po okres II wojny światowej. Pośród nich były liczne monety, ozdoby, dewocjonalia, klamry pasów, pieczęcie, odważniki, militaria oraz inne przedmioty codziennego użytku. Zainteresowanie podczas warsztatów było ogromne, toteż nie zabrakło wielu pytań dotyczących życia człowieka w dawnych epokach. Prowadzący warsztaty składają serdeczne podziękowania dla uczniów Szkoły Podstawowej w Imbramowicach za mile spędzony czas oraz zainteresowanie prezentowaną tematyką.