Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Oświata Kultura i Sport Żarowski Dzień Godności

  Oświata Kultura i Sport

Młodzież  w czapkach
14-06-2019

Żarowski Dzień Godności

Chcą być potrzebni i zauważalni. Mają swoje marzenia, zainteresowania i godność. Nierzadko walczą o swoje prawa i miejsce w społeczeństwie. Już po raz 11 wspólnie z mieszkańcami gminy Żarów w czwartek, 13 czerwca niepełnosprawni świętowali Żarowski Dzień Godności.

Świętowanie rozpoczęło się od krótkiego przemarszu ulicami osiedla, w którym uczestniczyli także włodarze gminy, pracownicy gminnych jednostek, dyrektorzy, nauczyciele oraz uczniowie szkolnych placówek. Organizatorami święta był żarowski Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminne Centrum Kultury i Sportu oraz Ryszard Dykcik.

Dzień Godności to ważne święto dla całej naszej społeczności. Ważny dzień, aby mówić o potrzebach i problemach osób niepełnosprawnych. Każdy z nas jest inny, ale wszyscy mają takie same potrzeby – mówiła Małgorzata Siemińska kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarowie.

Wśród uczestników Żarowskiego Dnia Godności nie zabrakło także uczestników terapii zajęciowej z Mokrzeszowa oraz Zespołu Szkół Specjalnych ze Świdnicy, którzy przyjechali do Żarowa, aby spotkać się z mieszkańcami naszej gminy, a także zaprezentować swoje umiejętności. Obchodom święta towarzyszyły liczne występy artystyczne dzieci i młodzieży ze szkół i placówek oświatowych, seniorów oraz mieszkańców gminy Żarów.

Celem corocznych obchodów Dnia Godności jest zwrócenie uwagi na prawa tych osób, upowszechnianie idei tolerancji, otwartości i szacunku dla inności, a także ukazanie korzyści płynących z pełnej integracji w życiu społecznym, gospodarczym i kulturalnym.

Magdalena Pawlik