Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Oświata Kultura i Sport Spotkanie autorskie z Barbarą Gawryluk

  Oświata Kultura i Sport

Tablice z napisem spotkanie autorskie
06-06-2019

Spotkanie autorskie z Barbarą Gawryluk

W ramach XVI Dolnośląskich Spotkań z Młodymi Czytelnikami „Z książką na walizkach”, w czwartek, 6 czerwca żarowska biblioteka zorganizowała spotkanie autorskie z Barbarą Gawryluk – autorką książek dla dzieci, dziennikarką i tłumaczką literatury szwedzkiej.

Autorka, jak sama opowiada, swoją przygodę z pisarstwem rozpoczęła za namową dzieci, które uwielbiały słuchać historii przez nią opowiadanych. „Nie potrafię kłamać” – mówi autorka, dlatego też wszystkie spisane przez nią powieści nawiązują do faktycznych wydarzeń, okoliczności czy bohaterów.

Nie mamy co do tego wątpliwości, wszystkie dzieci zebrane w auli szkoły brały czynny udział i z wyraźnym zainteresowaniem słuchały fragmentów książek, anegdotek i genezy powstania przedstawionych powieści. Tym sposobem poznaliśmy historię psa Dżoka, świnki Tutu, foczki Klifki, a także usłyszeliśmy o bohaterskich czynach najmłodszych obywateli, o których opowiada książka „Mali bohaterowie”. Wszystko to okraszone zostało barwną narracją autorki. Historie te, mimo że pisane w sposób prosty i przystępny dla dzieci, nacechowane są ważnymi lekcjami dla każdego człowieka. Uwrażliwiają, uczą empatii, skłaniają do niesienia pomocy innym – mówi Stanisława Biernacka dyrektor biblioteki w Żarowie.

Spotkanie zakończyło się wybraniem prac, które wezmą udział w dalszej części konkursu plastycznego „Mój Mistrz Literatury” organizowanego przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu, Wydawnictwo Literatura i Wydawnictwo Akapit Press. Pisarka wytypowała dwie prace należące do Michaliny Korbabicz (klasa IV SP Żarów) i Kingi Reruch (klasa V SP Żarów). Również biblioteka postanowiła wyróżnić dwie prace: Marysi Kołpak (kl. IV SP Żarów) i Zofii Moleckiej (kl. VII SP Żarów). Dziewczynki otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.

Biblioteka w Żarowie składa podziękowania Paniom Beacie Jurczak oraz Agnieszce Kosińskiej za pomoc w zorganizowaniu spotkania.