Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Oświata Kultura i Sport Wycieczka po gminie Żarów

  Oświata Kultura i Sport

Dzieci przy tablicy informacyjnej
21-06-2019

Wycieczka po gminie Żarów

W piątek, 14 czerwca uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Zastrużu, wyruszyli na pełną przygód, legend i zabytków wyprawę po gminie Żarów.

Trasę wycieczki otwierał Pyszczyn, gdzie znajduje się neogotycka kaplica mszalna pw. św. Antoniego, stojąca tuż obok kamienna strzelnica oraz zapomniany grób francuskiej bony Marie Lyautey. Młodzi uczestnicy wyprawy wysłuchali opowieści o tajemnicach skrywanych przez miejscowy pałac von Matuschków i porośniętą lasem Górę Pyszczyńską. Kolejnym punktem na trasie wycieczki były Imbramowice, gdzie wznosi się kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Tutaj największym zainteresowaniem cieszyły się wspaniałe XVI-wieczne tablice nagrobne, przedstawiające wizerunki dawnych właścicieli okolicznych dóbr ziemskich. Uczniowie z SP Zastruże podziwiali także zachowany fragmentarycznie kamienny krzyż pojednania, który odkryty został na terenie przykościelnym 4 lata temu, a także żelazny krzyż poświęcony Julie Belier.

W Siedlimowicach, które były kolejną z odwiedzanych miejscowości, godnym uwagi był miejscowy folwark wraz z ruinami pałacu von Kornów. Najwięcej emocji wzbudziła jednak wizyta w siedlimowickim młynie państwa Markiewiczów. Uczniowie z Zastruża obejrzeli zabytkowe urządzenia służące do przemiału zboża oraz posłuchali opowieści o dawnej i współczesnej pracy w tym zabytkowym miejscu. W Wierzbnej, która słynie z zabytków architektury, uczestnicy wycieczki podziwiali romański kościół z połowy XIII wieku oraz najstarszą w Polsce figurę św. Jana Nepomucena z 1701 roku. Ostatnim etapem wycieczki była wizyta w Żarowskiej Izbie Historycznej w celu obejrzenia bieżących wystaw tematycznych oraz innych zabytków związanych z terenem gminy Żarów.

Organizatorzy wycieczki składają serdeczne podziękowania Pani Iwonie Markiewicz oraz Panu Zenonowi Trzepla.