Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Oświata Kultura i Sport II Jarmark Średniowieczny w Wierzbnej

  Oświata Kultura i Sport

Ludzie przebrani w średniowieczne stroje
15-07-2019

II Jarmark Średniowieczny w Wierzbnej

Pokaz mody średniowiecznej, tańce dworskie, walki wojów i rycerzy, słowiańska kuchnia, gry i zabawy historyczne.

Na wszystkich miłośników historii mnóstwo atrakcji czekało na II Jarmarku Średniowiecznym, który odbył się w niedzielę, 14 lipca w Wierzbnej. Oficjalnego otwarcia jarmarku dokonali Andrzej Sośnierz właściciel pałacu pocysterskiego w Wierzbnej oraz zastępca burmistrza Przemysław Sikora.

– Dziś każdy znajdzie tutaj coś dla siebie i z pewnością nie będzie się nudzić. Na wszystkich czeka mnóstwo atrakcji zapewnionych przez organizatorów Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie oraz OGAR crafts. Zapraszamy na podróż w czasie – mówił zastępca burmistrza Przemysław Sikora.

Wielu widzów zgromadził pokaz walk średniowiecznych. Walki były zaciekłe i męczące. Nie łatwo jest operować dwukilogramowym mieczem będąc przywdzianym w tradycyjną ciężką zbroję. Na terenie przypałacowym rozstawione zostały różnorodne stanowiska artystyczno-edukacyjne. Dla chętnych adeptów rycerskiego rzemiosła czekały ćwiczenia fechtunku i przymierzanie zbroi. Na tych, którzy nie lubią walczyć mieczami czekała kolejna atrakcja, czyli łucznictwo, do którego kolejka nie malała. W czasie trwania jarmarku dla spragnionych i głodnych przygotowano słowiańską kuchnię w której nie zabrakło podpłomyków. Raczyć można się także było smakołykami przygotowanymi przez panie z Koła Gospodyń Wiejskiej z Wierzbnej.

Śmiałkowie, którzy uczestniczyli w historycznych grach i zabawach musieli wykazać się nie tylko siłą, ale przede wszystkim sprytem i zręcznością. A rzemieślnicy opowiadali o swoim fachu, narzędziach i materiałach.

Na zakończenie uczestnicy jarmarku mogli wysłuchać opowieści o biskupie wrocławskim Henryku z Wierzbnej.

Magdalena Pawlik