Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Oświata Kultura i Sport 60 lat minęło - spotkanie byłych...

  Oświata Kultura i Sport

Stara fotografia
05-09-2019

60 lat minęło - spotkanie byłych uczniów SP nr 1 w Żarowie

1 września 1959 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Żarowie zabrzmiał pierwszy dzwonek obwieszczający rozpoczęcie nowego roku szkolnego.

Do nauki w klasie I b przystąpiło wówczas 38 uczniów (rocznik 1952). Wychowawczynią klasy została pani Halina Bocian. Od tamtej chwili minęło dokładnie 60 lat. 1 września 2019 roku o godzinie 12:00, pod budynkiem dawnej SP 1 w Żarowie, zebrali się byli uczniowie wspomnianej klasy. Niektórzy z nich od dzieciństwa nadal mieszkają w Żarowie, inni przyjechali z Głogowa, Raciborza, Świdnicy, Świebodzic, Śląska, spod Głuszycy, a nawet ze Szwecji, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Po 60 latach u wejścia do dawnego budynku SP 1 znów pojawił się szkolny sztandar. Według starego dziennika odczytano listę obecności. Po wykonaniu pamiątkowych fotografii pochód skierował się w stronę cmentarza komunalnego, aby złożyć kwiaty na grobie Pani Haliny Bocian. Po części oficjalnej absolwenci szkoły przenieśli się na salę, gdzie nie obyło się bez wielu wzruszających wspomnień oraz oglądania starych czarno-białych fotografii z czasów szkolnych. Ponadto dla byłych uczniów SP 1 przygotowany został zestaw pytań dotyczących budynku, w którym przed laty pobierali naukę. Egzamin wszyscy zdali z wynikiem bardzo dobrym, wykazując przy tym znakomitą pamięć. Nagrodami były książki poświęcone historii Ziemi Żarowskiej, reprinty żarowskich pocztówek oraz inne drobne upominki. Organizatorem spotkania uczniów klasy I b ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Żarowie była pani Grażyna Przybylska.

- Przejęłam klasę w 1965 roku po Pani Halinie Bocian, która objęła stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Żarowie. Była to klasa liczna, składała się z uczniów bardzo dobrych, dobrych i średnich. W tym okresie, zarówno ubiór ucznia i postawa ucznia były bardzo ważnymi elementami wychowawczymi każdej szkoły i każdej klasy. Współpraca z uczniami i rodzicami układała się bardzo dobrze i wspomnienia, które mi się nasuwają są naprawdę wspaniałe. Dziś spotkałam się z byłymi uczniami i bardzo miło wspominam wszystkich uczniów, których uczyłam fizyki i chemii przez dwa lata w szkole nr 1 w Żarowie – mówiła Krystyna Szkudniewska absolwentka Szkoły Podstawowej nr 1 w Żarowie i mieszkanka Żarowa od 1945 roku.