Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Oświata Kultura i Sport IV Festiwal Mąki w Siedlimowicach

  Oświata Kultura i Sport

Uczestnicy spotkania
09-09-2019

IV Festiwal Mąki w Siedlimowicach

Po raz czwarty, 7 września w zabytkowym młynie w Siedlimowicach odbył się Festiwal Mąki.

Na zwiedzających czekało mnóstwo atrakcji przygotowanych przez organizatorów: Gminę Żarów, Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, Młyn Siedlimowice oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Młyna Siedlimowice.

Najważniejszym punktem festiwalu tradycyjnie był konkurs na najlepszy chleb domowego wypieku „Chlebowzięci”. Na gości czekały specjały przygotowane przez lokalnych i regionalnych pasjonatów zdrowego jedzenia. W programie były także warsztaty ważenia piwa domowym sposobem z żarowskim browarem Hoppy Lab. Nie zabrakło również doskonałych podpłomyków, ciast, bułeczek drożdżowych wypiekanych przez panią Iwonę Markiewicz, właścicielkę młyna. O historii siedlimowickiego młyna opowiadał Bogdan Mucha, historyk z Żarowskiej Izby Historycznej, a na finał organizatorzy zaprosili gości na monodram „Sprawa się rypła” w wykonaniu Ryszarda Dykcika z Teatru Bezdomnego.

– Zaprosiliśmy dziś naszych gości do zabytkowego młyna w Siedlimowicach, gdzie po raz czwarty odbywa się Festiwal Mąki. Na nasze zaproszenie odpowiedziało wielu wystawców, którzy przyjechali tutaj, aby zaprezentować swoje wyroby i częstować mieszkańców swojskimi przysmakami. Ponadto można z bliska zobaczyć, jak funkcjonują stare maszyny w młynie, zakupić swojskie pyszności na licznych stoiskach, kosztować specjałów wypieczonych z siedlimowickiej mąki i uczestniczyć w różnych warsztatach. To wszystko dla naszych gości, którzy pomimo pochmurnej pogody, odwiedzili nasz zabytkowy młyn – mówili Iwona i Witold Markiewiczowie właściciele zabytkowego młyna w Siedlimowicach.

Liczył się smak, aromat, wygląd i wrażenie ogólne. W konkursie na najlepszy chleb domowego wypieku „Chlebowzięci” wzięło udział 5 uczestników. Niestety zabrakło przedstawiciela z gminy Żarów.

Wyniki konkursu „Chlebowzięci”:

  • miejsce 1 – Andrzej Pyć – Świdnica (chleb pszenno-orkiszowy na zakwasie wypieczony z mąki z siedlimowickiego młyna)
  • miejsce 2 – Łukasz Krzysztofczyk Wałbrzych
  • miejsce 3 – Grzegorz Jurczyk Wrocław

Magdalena Pawlik