Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Oświata Kultura i Sport Gmina Żarów z tytułem „Przyjaciel...

  Oświata Kultura i Sport

Na zdjęciu mężczyzna i kobieta
24-09-2019

Gmina Żarów z tytułem „Przyjaciel Hospicjum”

Pod ich opieką rocznie jest ponad 200 pacjentów. Pielęgniarki codziennie pokonują nawet kilkadziesiąt kilometrów, aby otoczyć chorych fachową opieką, a ich rodziny wsparciem.

Odwiedzają również chorych mieszkańców w gminie Żarów, bo świdnickie Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum" opiekuje się mieszkańcami na terenie całego powiatu świdnickiego. Wśród nich są także Żarowianie.

W tym roku minęło 25 lat odkąd świdnickie Hospicjum rozpoczęło swoją działalność. Z tej okazji odbyła się uroczysta gala jubileuszowa w teatrze w Świdnicy, podczas której wszyscy darczyńcy i pomocnicy świdnickiego Hospicjum otrzymali statuetki symbolicznych skrzydeł. W gronie darczyńców jest także Gmina Żarów, która wspiera finansowo tę formę działalności. Statuetkę od prezes świdnickiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum” Joanny Gadzińskiej odebrał burmistrz Leszek Michalak.

– Dziękuję w imieniu wszystkich naszych potrzebujących mieszkańców, którzy mogą liczyć na pomoc świdnickiego Hospicjum. Nie wyobrażam sobie, aby mieszkańcy w takich sytuacjach byli pozostawieni bez fachowej opieki. Wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę, że dzieło to jest tak wielkie, że nie jesteśmy w stanie zrealizować go w pojedynkę. Na szczęście jest wiele osób, które z wielkim sercem i jeszcze większym zaangażowaniem wspiera takie działania. Cieszymy się, że wspólnie z innymi samorządowcami możemy wspierać najbardziej potrzebujących – mówi burmistrz Leszek Michalak.

Gmina Żarów wspiera finansowo świdnickie hospicjum. W tym roku na realizację zadania „Działania na rzecz osób w terminalnej fazie choroby nowotworowej” świdnickie Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum” otrzymało 12.200,00 złotych dotacji z budżetu gminy Żarów. Dzięki tym środkom z opieki świdnickiego hospicjum mogą bezpłatnie korzystać mieszkańcy naszej gminy.