Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Oświata Kultura i Sport W Żarowie powstaną plenerowe...

  Oświata Kultura i Sport

Miejsce plenerowej biblioteki
02-12-2019

W Żarowie powstaną plenerowe biblioteczki

W przyszłym roku na terenie Żarowa zainstalowane zostaną budki na książki.

Aby przeczytać książkę, nie trzeba będzie specjalnie iść do biblioteki, książki będą czekać na chętnych w różnych częściach naszego miasta.

Czytelnicy będą mogli zabrać książkę, przeczytać i odłożyć na półkę w specjalnie przygotowanej budce. Nie potrzebna będzie karta biblioteczna, a skorzystać będą mogli wszyscy mieszkańcy gminy. To wspólny pomysł pracowników Urzędu Miejskiego w Żarowie, Biblioteki oraz radnej Rady Miejskiej Iwony Nieradki.

Projekt pierwszej plenerowej budki na książki jest już w przygotowaniu. Budka posiadać będzie zamykane drzwi i szyby, co ma znaczenie przy niesprzyjających warunkach pogodowych. Będzie ogólnodostępna, a zainstalowana zostanie w miejscu rekreacji i odpoczynku.

Mieszkańcy chętnie korzystają już z plenerowych siłowni, które zainstalowane są nie tylko w mieście, ale również na terenach wiejskich. Dlaczego nie mieliby korzystać z plenerowych biblioteczek? Mamy nadzieję, że pomysł spodoba się naszym mieszkańcom i w Żarowie pojawi się więcej budek na książki. Będą to specjalne miejsca, w których książki będzie można wymieniać lub przynosić swoje, przez cały czas, niezależnie od dnia tygodnia czy godziny.

Idea budki na książki, czyli tzw. bookcrossingu, jest szeroko rozpropagowana i cieszy się dużą popularnością. Budki na książki to pomysł zakładający powstanie małych, ogólnodostępnych miejsc, tzw. mebli miejskich, funkcjonujących na zasadzie darmowych biblioteczek, przy pomocy których mieszkańcy mogliby wymieniać się miedzy sobą książkami. Pierwsza taka zostanie zainstalowana w Żarowie już w przyszłym roku.

Magdalena Pawlik

Foto: http://loviiiwroc.blogspot.com/2012/12/bookcrossing.html