Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Oświata Kultura i Sport Życie lepsze niż picie

  Oświata Kultura i Sport

dzieci z policjantem przy radiowozie
07-02-2020

Życie lepsze niż picie

Ośrodek Pomocy Społecznej w Żarowie jako realizator Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wraz z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy oraz Szkołą Podstawową im. Jana Brzechwy w Żarowie, w dniu 7 lutego 2020r. przeprowadzili wspólne działania na rzecz przeciwdziałania nietrzeźwości kierowców.

W ramach akcji "Życie lepsze niż picie" funkcjonariusze Policji sprawdzali stan trzeźwości kierowców, natomiast uczniowie ósmej klasy wręczali materiały profilaktyczno - edukacyjne (ulotka, bransoletka i brelok). Profilaktyczny przekaz rozdysponowanych materiałów kładł nacisk na trzeźwość kierowców. W ulotce, poza przedstawieniem najważniejszych faktów na temat wpływu alkoholu na sprawność, wskazane zostały inne, porównywalnie ryzykowne stany psychosomatyczne, jak zmęczenie i rozproszenie uwagi. Dzięki treściom zawartym w ulotce kierowcy zdobędą wiedzę służącą szacowaniu stężenia alkoholu we krwi, konsekwencji prawnych i psychospołecznych prowadzenia w stanie po spożyciu i pod wpływem alkoholu.

Akcja przeprowadzona została z uwagi na zbliżające się ferie zimowe, bowiem ważne jest, aby w tym okresie podejmować inicjatywy prowadzące do wyeliminowania nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego. Celem wspólnie podjętych działań było zwiększanie świadomości społecznej w zakresie wpływu alkoholu na funkcjonowanie kierowcy i jego sprawność psychofizyczną, a tym samym zmniejszenie liczby osób prowadzących pod wpływem alkoholu.