Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Oświata Kultura i Sport Szkoły zamknięte do Świąt Wielkanocnych

  Oświata Kultura i Sport

Pusta klasa w szkole
24-03-2020

Szkoły zamknięte do Świąt Wielkanocnych

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski poinformował w piątek, 20 marca o przedłużeniu zamknięcia wszystkich placówek oświatowych, szkół, przedszkoli, żłobków, klubów dziecięcych oraz uczelni do Świąt Wielkanocy.

Mając na uwadze zdrowie oraz bezpieczeństwo dzieci i ich rodzin, a także zagrożenie rozprzestrzeniania się wirusa Covid-19 podjęto decyzje o zawieszeniu zajęć do dnia 10 kwietnia. Uczniowie powinni wrócić do szkół po przerwie świątecznej, czyli 14 kwietnia. Natomiast od dnia 25 marca nauczyciele mają obowiązek realizacji podstaw programowych poprzez zdalne nauczanie, monitorowanie postępów nauczania oraz ich oceniania.

Jak ten obowiązek jest realizowany w szkołach na terenie gminy Żarów?

– Koronawirus sparaliżował nasz system nauczania. Wszystkie nasze placówki oświatowe mają kontakt z uczniami i rodzicami m.in. poprzez dziennik elektroniczny. W pierwszej kolejności weryfikujemy, którzy uczniowie nie mają możliwości zdalnego nauczania, czy to z powodu braku komputera czy podłączenia Internetu. Musimy dla wszystkich znaleźć rozwiązanie i możliwość nauczania. Tym bardziej, że nauczyciele zobowiązani są do weryfikacji, a nawet oceniania uczniów. Mamy również na uwadze konieczność dostosowania zakresu lekcji online czy zadawanych zadań do poziomu każdego ucznia oraz czasu rodziców, którzy również pracują czy wykonują inne obowiązki domowe. Szczegóły realizacji programu nauczania będą przekazywane przez dyrektorów szkół, nauczycieli i wychowawców klas. Należy zaznaczyć, że będą wykorzystywane wszelkie możliwe aplikacje i narzędzia technologiczne. Jest to dla rodziców, ale również nauczycieli bardzo trudna i wyjątkowa sytuacja, z którą wszyscy musimy się zmierzyć. Z dnia na dzień nawarstwiają się zaległości dzieci w nauce, dlatego musimy je w jakiś sposób niwelować. Wszystkich Państwa prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość w tym wyjątkowym czasie – mówi Katarzyna Janik kierownik Referatu Organizacyjnego Urzędu Miejskiego w Żarowie.

Nauczyciele przede wszystkim przygotowują zadania do wykonania i oczekują ich zwrotu poprzez chociażby dziennik elektroniczny. Większość pedagogów przesyła również wychowankom linki do stron internetowych ułatwiające przyswajanie wiedzy i umiejętności. Niektórzy dodatkowo stworzyli z uczniami grupy na Messengerze, pocztę zbiorową i w ten sposób się z nimi komunikują. Szkoły wykorzystują także platformy edukacyjne, lekcje odbywają się on-line oraz przez Skype. Kompleksowe zestawienie najważniejszych informacji, a także linków do stron internetowych, które mogą być wykorzystywane przez nauczycieli i dyrektorów szkół do przygotowania materiałów do samodzielnej pracy uczniów w domu dostępne są na stronie: https://www.gov.pl/web/edukacja/lekcje-z-internetu.

Do dyspozycji nauczycieli jest również platforma epodreczniki.pl oraz pakiety materiałów od Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dla ósmoklasistów i maturzystów.