Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Oświata Kultura i Sport Historia Ziemi Żarowskiej na jednej...

  Oświata Kultura i Sport

Zabytek z lotu ptaka
06-04-2020

Historia Ziemi Żarowskiej na jednej stronie

Żarowska Izba Historyczna zaprasza na powrót do przeszłości. Sytuacja zmusza instytucje kultury do przeniesienia swojej działalności do Internetu.

Dzięki temu medium mogą zaprezentować miłośnikom historii i nie tylko fakty, biografie, ciekawostki, fotografie i legendy dotyczące Ziemi Żarowskiej, a to wszystko na jednej stronie http://www.izba.centrum.zarow.pl.

– Wyłączenie Izby z możliwości zwiedzania wystaw przez mieszkańców oraz osób przyjezdnych, nie oznacza wcale zaniechania jej działalności. Od połowy marca bowiem, dla wszystkich zainteresowanych tematyką historyczną, czekają przygotowywane opracowania, które publikowane są na stronie internetowej izby, na Facebooku. W sumie opracowane zostały dotychczas aż 24 nowe rozprawy, o różnych zagadnieniach, oscylujących wokół historii Ziemi Żarowskiej – informuje Bogdan Mucha, archeologi i pracownik Żarowskiej Izby historycznej.

Czytelnicy mogą zapoznać się m.in. z biografiami dawnych właścicieli ziemskich z okolicy Żarowa, jak np. von Salischowie, von Buddenbrockowie, czy hrabia von Brandenburg. Z tematyki architektury i zabytków na Ziemi Żarowskiej, opisane zostały budowle secesyjne w kilku miejscowości, ewangelicki kościół i pastorówka w Wierzbnej oraz znajdujący się niegdyś w tej samej miejscowości pomnik wojenny. Po za tym, czytelnicy odnajdą obszerne informacje o znanych architektach, którzy projektowali zamek i dawny „Marienhaus” w Żarowie oraz przebudowę pałacu w Mrowinach.

Na miłośników tajemnic i odkryć na Ziemi Żarowskiej czekają opracowania poświęcone m.in. szczątkom nosorożca leśnego, które zostały odnalezione przeszło 100 lat temu w Imbramowicach, a także tajemnicom nieistniejącego przysiółka "Buschmühle" i ukryciu kościelnych precjozów na starym cmentarzu w Łażanach. Z historii powojennej na stronie internetowej Izby, przeczytać można o jednorękim piłkarzu KS „Silesia” Żarów, czy uprowadzeniu polskiego samolotu przez byłego mieszkańca Imbramowic.

Warto zatem zapoznać się z tymi wszystkimi ciekawostkami, których przybywa z każdym dniem. Oprócz tego w najbliższym czasie na profilu facebookowym Żarowskiej Izby Historycznej, wznowiony zostanie konkurs historyczny z cyklu „fotozagadka” oraz przygotowany inny pod nazwą „Mistrz wiedzy historycznej o Ziemi Żarowskiej". Serdecznie zapraszamy zatem na stronę internetową www.izba.centrum.zarow.pl i życzymy miłej lektury.