Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Oświata Kultura i Sport Zatrzymaj się przy zabytkowej studni...

  Oświata Kultura i Sport

Tablica informacyjna umieszczona na ścianie zabytkowej studni w Pożarzysku
14-08-2020

Zatrzymaj się przy zabytkowej studni w Pożarzysku

Przejeżdżając przez Pożarzysko naszą uwagę zwraca nie tylko Kościół pw. św. Józefa, ale również zabytkowa studnia. Kilka dni temu przy zabytkowej studni pojawiły się elementy informacyjne: kierunkowskazy, tabliczka informacyjna oraz szablony chodnikowe.

Nowe oznaczenia przy studni stworzyła Fundacja Inicjatywa B, projekt oznakowania został również dofinansowany przez sołectwo wsi Pożarzysko.

– Nowa nawigacja ma zachęcić turystów przejeżdżających przez Pożarzysko do zatrzymania się przy zabytkowej studni. Osoby, które odwiedzą studnię dworską Hofebrunnen w Pożarzysku będą mogły wyobrazić sobie głębokość studni spacerując po pobliskim chodniku. Zabytkowa tzw. „dworska studnia”, miała pierwotnie 31,4 m głębokości. Mechanizm został wykonany niemal całkowicie z drewna i pierwotnie nie użyto w nim ani jednego gwoździa. Wszystkie połączenia, elementy mechanizmów; w tym zębaty, wykonano z ogromną starannością. Studnia w tym kształcie powstała najprawdopodobniej w XVII wieku. Dzisiejszy znakomity stan studni głębinowej, zawdzięczamy wnioskowi, który w ramach szkolnego koła historycznego napisał do Fundacji Batorego i Fundacji Wspomagania Wsi, Marek Zywer. Wniosek otrzymał, jako jeden z czterech na Dolnym Śląsku, maksymalne dofinansowanie w wysokości 10 tysięcy złotych. Konstrukcja jest zabezpieczona, ale można do niej zajrzeć tylko przez dwa okienka oraz „okno” ekspozycyjne – czytamy na stronie internetowej Fundacji Inicjatywa B.

Po wcześniejszym kontakcie z Sołtysem wsi Pożarzysko, istnieje możliwość wejścia do budynku. Okolicznościowe znaczki turystyczne można nabywać:

  • w Żarowskiej Izbie Historycznej w Żarowie, ul. Dworcowa 3 (czynna: pn., wt., czw., pt. 10.00 – 15.30, śr. 10.00 – 17.00)
  • na Basenie w Żarowie, ul. Piastowska 10, Żarów (czynne codziennie w godz. 6.00 – 22.00)

Zadanie zostało dofinansowane przez Sołectwo wsi Pożarzysko. Druk materiałów: Agencja Reklamowa Geospace. Projekt: Tomasz Nycz i Piotr Wardach.

Oprac. Magdalena Pawlik

 

Opis projektu i zdjęcia: http://inicjatywab.pl/fotorelacja/studnia-dworska-hofebrunnen-w-pozarzysku/?fbclid=IwAR2-bOHY5WdTajV3O78OKne1REqrZHWsUz4wC-TriChp1S3bt8KZODU9L5s