Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Oświata Kultura i Sport Plenerowa wystawa 40-lecie Solidarności

  Oświata Kultura i Sport

Tablica prezentująca zdjęcia na wystawie "40 lat Solidarności"
03-09-2020

Plenerowa wystawa 40-lecie Solidarności

Gminne Centrum Kultury i Sportu oraz Żarowska Izba Historyczna zapraszają do obejrzenia plenerowej wystawy z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ Solidarność.

Wystawa, którą będzie można oglądać do końca września została wyeksponowana na ścieżce przy ul. Dworcowej w Żarowie. Fotografie, które prezentowane są na wystawie pochodzą z Archiwum Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność Organika Żarów S.A. kolekcji Marka Wąsowskiego oraz ze zbiorów Żarowskiej Izby Historycznej.

– Zachęcamy, aby przyjść i zobaczyć wystawę, którą przygotowaliśmy z okazji 40-lecia powstania Solidarności. Można tutaj zobaczyć fotografie z różnych zebrań i innych uroczystości, w których brali udział lokalni działacze Solidarności. Dodatkowo zachęcam wszystkich do lektury książki „Solidarność Ziemi Żarowskiej 1980-1984”, którą można wypożyczyć w żarowskiej bibliotece. Tutaj opisane są losy wszystkich mieszkańców, którzy brali udział w Solidarności i zapoczątkowali ten ruch na ziemi żarowskiej – mówił Bogdan Mucha z Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.

W otwarciu wystawy uczestniczyli burmistrz Leszek Michalak i zastępca burmistrza Przemysław Sikora, pracownicy Urzędu Miejskiego i Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie oraz byli działacze tamtych czasów.

– Minęło 40 lat od tamtych czasów. Warto wrócić do nich we wspomnieniach. Dzisiaj cieszymy się z wolności i z tego, co nas otacza, ale tak naprawdę zawdzięczamy to wszystko ludziom, którzy w tamtych czasach mieli odwagę działać. Mieli odwagę powiedzieć: „Dość. Zatrzymujemy się i strajkujemy”. Wtedy najważniejsza była wolność słowa, aby mówić prawdę i nie narażać siebie i całej swojej rodziny. Warto wspominać i wrócić myślami do tamtych czasów i do tych osób, które są wśród nas – mówił podczas otwarcia wystawy burmistrz Leszek Michalak.

Wystawa plenerowa „40-lecie Solidarności” jest otwarta dla mieszkańców do końca września.

Magdalena Pawlik