Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Oświata Kultura i Sport W Wierzbnej powstały ekohotele dla...

  Oświata Kultura i Sport

Uczestnicy podczas warsztatów budowania ekohoteli dla owadów w Wierzbnej
09-11-2020

W Wierzbnej powstały ekohotele dla owadów

Najmłodsi mieszkańcy Wierzbnej zbudowali domki dla pożytecznych owadów. W piątek, 6 listopada w Wierzbnej odbyły się eko-warsztaty, podczas których, dzieci uczyły się zaprojektować, a następnie zbudować ekohotele dla owadów.

Celem inicjatywy było wzbudzenie świadomości mieszkańców dotyczącej wymierania pszczół i wynikającej z tego potrzeby pomocy dla skrzydlatych zapylaczy. Warsztaty pszczelarskie pozwoliły zdobyć wiedzę o życiu w pszczelej rodzinie, roli jaką na co dzień odgrywają w naszym życiu pszczoły.

– Bardzo ważnym elementem zajęć było przybliżenie tradycji pszczelarskich, z których kiedyś słynęła Wierzbna. Mało kto bowiem wie, że zamieszkujący tą miejscowość Cystersi zajmowali się m.in. Pszczelarstwem. Inicjatywa miała charakter warsztatów skierowanych do najmłodszych mieszkańców miejscowości Wierzbna. Pod czujnym okiem Pani Agnieszki Chrzan powstały bardzo oryginalne i jedyne w swoim rodzaju domki dla owadów. Domki zostały rozwieszone w różnych miejscach min na przystankach, przy drogach czy w przydomowych ogrodach. Ekohotele będą od dziś stanowić azyl dla poszukujących pokarmu owadów. Zrobienie własnoręcznie takich domków okazało się również doskonałą zabawą. To świetna forma spędzenia czasu wolnego w długie jesienne wieczory. Zachęcamy również wszystkich mieszkańców do tworzenia własnych domków dla owadów – mówi Anna Suchodolska zastępca dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.

Projekt ten jest zrealizowany został dzięki wsparciu, które Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie otrzymało z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+.