Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Oświata Kultura i Sport Kajetan z Żarowa wygrał laptopa dla...

  Oświata Kultura i Sport

Kajetan Kwiecień i jego dziadek podczas "serfowania" po internecie.
27-11-2020

Kajetan z Żarowa wygrał laptopa dla swoich dziadków

Czego w życiu nauczył mnie bliski senior, a czego ja nauczę go w internecie? To pytania, na które odpowiadali uczestnicy konkursu „e-Senior potrafi!”, którego organizatorem było Ministerstwo Cyfryzacji.

Jednym z laureatów konkursu został Kajetan Kwiecień z Żarowa, który napisał, jak pomaga swoim dziadkom „serfować” po internecie. Do konkursu wysłano wiele zgłoszeń, a nagrodzono tylko 10 uczestników. Wśród nich młodego Kajetana z Żarowa, który wygrał laptopa dla swoich dziadków.

-  Jestem niezmiernie dumny z moich wnuków i z relacji, jaką udało nam się stworzyć! Korzystają z moich doświadczeń życiowych i rad, a ja dzięki nim mimo zbliżających się 70 urodzin ciągle się rozwijam. Wspólnie odkrywamy nowinki technologiczne tego świata i młodego pokolenia. Wnuki to najlepsze antidotum na starzenie się!! Czerpię mnóstwo satysfakcji i radości z przebywania razem! Ta ciepła, pełna miłości i wsparcia, bezwarunkowa relacja wzmacnia nas na lata! – mówi dziadek Kajetana Zygmunt Kwiecień.

Kajetan, jego brat i laptop

Nagrodzona praca Kajetana Kwiecień:

Moi dziadkowie uczą mnie o życiu od mojego urodzenia. Jesteśmy bardzo zżyci, przez kilka lat mojego dzieciństwa w każdy dłuższy weekend wyjeżdżaliśmy do nich aż do województwa świętokrzyskiego, aby razem wypoczywać na działce, jeździć na ryby, grzyby oraz spacerować po mieście. Jednak cztery lata temu dziadkowie przyjechali z Końskich do Żarowa i możemy widywać się nawet codziennie, co bardzo cieszy mnie i mojego brata. To właśnie dzięki tej przeprowadzce i ich poświęceniu dla mnie rozwinąłem pasje do łowienia ryb i zbierania grzybów. To moi dziadkowie nauczyli mnie przycinać krzewy, hodować owoce i warzywa oraz korzystać z wielu narzędzi, których większość dzieci nie potrafi używać. Odwdzięczam się im za to wprowadzając ich w nasz świat. Świat współczesnej młodzieży, czyli świat internetu. Pierwszy raz uczyłem ich korzystać z tabletu 2 lata temu, a teraz już przekonują się do dotykowych telefonów, bez klawiatury czy otwieranej klapki jako ekranu. Pokazuję im jak korzystać z aplikacji banku, jak przeglądać interesujące ich rzeczy w internecie a nawet zamawiać niektóre towary na stronach sklepów, co w obecnej sytuacji jest bardzo potrzebne. Muszę przyznać, że wyjątkowo szybko udaje im się zrozumieć moje tłumaczenia! Jestem pod wrażeniem ich otwartości na technologię. Mam im jeszcze sporo do pokazania i myślę, że mojego dziadka zaciekawi prezentacja, jak można znaleźć najnowszy materiał na temat połowu ryb, a babcia ucieszy się, gdy razem poszukamy dla niej porządnej maszyny do szycia. Wy również próbujcie przekonać swoich dziadków do korzystania z Internetu, aby nie narażali się na kontakt z wirusem oraz aby dbać o ich bezpieczeństwo w dobie pandemii. Trzymam za Was kciuki!

Odpowiedź od Ministerstwa Cyfryzacji:

pismo Ministerstwo Cyfryzacji

Oprac. Magdalena Pawlik