Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Oświata Kultura i Sport Tworzymy mapę spacerową Żarowa

  Oświata Kultura i Sport

Młodzież na rowerach podczas wycieczki rowerowej po gminie
07-01-2021

Tworzymy mapę spacerową Żarowa

Fundacja Inicjatywa B zaprasza do współtworzenia „Mapy spacerowej Żarowa” dedykowanej dla tych którzy spacerują, gdzieś idą lub chodzą się przejść nie tylko w czasach pandemii.

„Mapa spacerowa Żarowa” to projekt w ramach którego stworzymy społeczny przewodnik po mieście różniący się od standardowych planów miast; percepcją, biografią przestrzeni i graficznym rozwiązaniem. Projekt ma na celu urozmaicenie codziennej turystyki miejskiej mieszkańców Żarowa.

plakat Żarów mapa spacerowa

Żarów jest miastem nieturystycznym, jednak ciekawy spacer bez zabytków, promenad i „zwiedzania” jest możliwy jeśli wskażemy nieoczywiste punkty lub obiekty, których „idąc” lub „szwendając się” po prostu nie zauważamy. Co może być taką (nie)widzialną ciekawostką? Liczne studnie abisyńskie, przedwojenne napisy-szyldy, które patrzą na nas spod tynków kamienic, resztki znikającej małej architektury poniemieckiej, metaloplastyka zdobiąca stare drzwi lub punkty widokowe pozwalające popatrzeć na miasto z innej perspektywy.

Jeśli chcesz wziąć udział przy tworzeniu „Mapy spacerowej Żarowa” możesz pomóc nam na różne sposoby:
  • Narysuj swoje otoczenie, uwzględniając ciekawe punkty-obiekty. Stworzoną za pomocą dowolnych technik graficzną mapę, należy przesłać na adres: wezmeudzial@inicjatywab.pl lub wrzucić ją przy okazji spaceru do Skrzynki Poczty Historycznej, która znajduje się na elewacji budynku przy ul. Armii Krajowej 40. Termin dostarczania prac: 24.01.2021.

  • Napisz w luźnej formie tekst, w którym odpowiesz na pytania: Jaką wizję swojej miejscowości mają Żarowianie? Czy po Żarowie można spacerować? Czy w Twoim najbliższym otoczeniu są miejsca warte uwagi? Co może znaleźć się na „Mapie spacerowej Żarowa”? Termin dostarczania prac: 31.01.2021.

  • Jakie są Wasze ulubione ścieżki spacerowe? Zastanów się czy idąc na spacer, wybierasz zawsze tą samą trasę. Opisz swój spacer uwzględniając jak najwięcej elementów, na które zwracasz uwagę. W opisie możesz stosować lokalne nazewnictwo miejsc, punktów lub zjawisk społecznych. Termin dostarczania prac: 31.01.2021.

  • Zapytaj rodziców, dziadków lub starszych sąsiadów jak wspominają Żarów ze swojej młodości. Wypowiedzi możesz nagrać w formie audio za pomocą smartfona lub zapisać je luźno w formie tekstowej. Zastanów się nad tym co usłyszałeś, idź na spacer i sprawdź jakie zmiany w przestrzeni miejskiej pojawiły po upływie lat. Zdobyte wspomnienia, swoje spostrzeżenia i odczucia spisz i wyślij na adres: wezmeudzial@inicjatywab.pl. Termin dostarczania prac: 05.02.2021.

  • Idź na spacer, weź aparat fotograficzny i poszukaj np. ciekawych klatek schodowych i podwórek, śladów historii (tej przed i powojennej), fragmentów nagrobków, które stały się budulcem, „liter-duchów”, które widać spod kruszących się tynków kamienic, dawnych rozwiązań urbanistyczno-przemysłowych, kładek, mostków i przejść, resztek pomników etc. Zastanów się co jeszcze pomijamy, na co nie zwracamy uwagi przemieszczając się pieszo, rowerem lub ze „spacerówką”. Zrób zdjęcia, opisz odkryte na nowo lokalizacje-obiekty i wyślij wszystko na adres: wezmeudzial@inicjatywab.pl. Termin dostarczania prac: 05.02.2021.

Wszystkie wspomniane wyżej materiały należy dostarczać drogą e-mail na adres: wezmeudzial@inicjatywab.pl, poprzez wrzut do Skrzynki Poczty Historycznej lub po wcześniejszym kontakcie do biura Fundacji Inicjatywa B (ul. Kopernika 5/2).

Przekazanie prac oznacza zgodę na przetwarzanie danych osobowych, których administratorem będzie Fundacja Inicjatywa B. Szczegółowe informacje związane z RODO znajdują się na stronie www.inicjatywab.pl.

Przekazanie prac oznacza udzielenie Organizatorowi nieodwołalnej, nieograniczonej w miejscu i czasie, nieodpłatnej, licencji na korzystanie z dzieła. Licencja udzielana jest Organizatorowi na wszystkich możliwych polach eksploatacji. W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt.

„Mapa spacerowa Żarowa” zostanie opracowana w formie pliku PDF, który będzie można pobrać ze strony internetowej Fundacji Inicjatywa B. Wersja drukowana będzie dostępna w przyszłości, jednak osoby współtworzące ścieżki społeczne, zgłaszające swoje prace, pomysły i uwagi, nagrodzimy drukowanym przewodnikiem tuż po premierze projektu w sieci.

Informacje organizacyjne: Organizatorem projektu jest Fundacja Inicjatywa B. Druk materiałów promocyjnych i organizacyjnych: Agencja Reklamowa GEOSPACE.