Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Oświata Kultura i Sport I Spacer Historyczny

  Oświata Kultura i Sport

Uczestnicy I Spaceru Historycznego
01-03-2021

I Spacer Historyczny

W sobotę, 27 lutego grupa mieszkańców gminy Żarów, wyruszyła w liczącą 12,6 km wycieczkę pieszą, której organizatorem była Żarowska Izba Historyczna, działająca w ramach Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.

Po przejściu ulicami Szkolną i 1 Maja, uczestnicy wyprawy skierowali się w stronę kompleksu leśnego, jaki porasta obszar położony nad Strzegomką między Żarowem a Pastuchowem. Po drodze omówione zostały najciekawsze miejsca, budowle oraz walory przyrodnicze, spośród których wymienić należy: budynek dawnej szkoły ewangelickiej w Żarowie, dawny cmentarz przy ul. 1 Maja, teren dawnego obozu jenieckiego w Żarowie, ziemne umocnienia polowe z okresu II wojny światowej, głaz narzutowy oraz pomnik hrabiego von Pfeil-Burghauss. Po minięciu wspomnianego kompleksu leśnego, żarowscy piechurzy wędrowali wzdłuż Strzegomki, aby przez stary most i tzw. dworską drogę dotrzeć do Łażan. Tutaj wśród godnych omówienia zabytkowych ciekawostek były m.in. stary cmentarz katolicki, miejscowy kościół filialny pw. Bożego Ciała, pozostałości pomnika wojennego oraz ruiny pałacu von Burghaussów. Wycieczkę zakończyło wspólne ognisko na terenie parku w Łażanach.

spacer historyczny

– Jeśli gdzieś wędrować to tylko z tymi ludźmi. Wspaniała grupa i każdemu przewodnikowi takiej grupy życzę. Dziś razem 12,6 km po wcale nie łatwym terenie, oprócz zabytków architektury również leśne ostępy, ziemianki i okopy z czasów wojny. Sądzę jednak, że wszyscy zadowoleni i dziękuję za poświęconą uwagę na moje opowieści – mówi Bogdan Mucha przewodnik podczas I Spaceru Historycznego.

spacer historyczny
Organizatorzy „Spaceru historycznego” składają serdeczne podziękowania dla jego uczestników za mile spędzony czas w obcowaniu z historią i przyrodą naszej „Małej Ojczyzny”. Odrębne podziękowania składamy dla pana Michała Korzekwy – prezesa klubu sportowego „Zryw Łażany” za udostępnienie pomieszczeń sanitarnych. Już dziś w ramach tegorocznego „Dnia Kobiet” zapraszamy wszystkie Panie na kolejny spacer „Architektura żarowskich budowli”, który został zaplanowany na 6 marca 2021 roku. Spacer poprzedzi krótka prelekcja o godz. 9:00 w siedzibie Żarowskiej Izbie Historycznej przy ul. Dworcowej 3. Serdecznie zapraszamy do udziału.

spacer historyczny