Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Oświata Kultura i Sport Wielkanocna palma Jadwigi...

  Oświata Kultura i Sport

Jadwiga Michałowska przy stole z wielkanocnymi pisankami
16-04-2021

Wielkanocna palma Jadwigi Michałowskiej nagrodzona w konkursie

Pani Jadwiga Michałowska mieszkanka Żarowa zajęła pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie „Wielkanocna Rewia Palm i Koszyczków”, w kategorii „Palmy”, którego organizatorem był Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Palma autorstwa Pani Jadwigi wykonana jest w całości z naturalnych materiałów. Podkład stanowią polne trawy uzupełnione suszonymi różami, miechunką oraz zbożami. Dodatek stanowi atłasowa wstążka. Palma jest długa na około 1 m i wykonana jest ręcznie.

palma wielkanocna

Na konkurs wpłynęło ponad 300 fotografii palm wielkanocnych i koszyczków ze święconką niemal z każdego zakątka naszego kraju.

- Dotarło do Nas mnóstwo zdjęć dokumentujących wykonane przez Państwa palmy i święconki. Wszystkie okraszone wyczerpującymi opisami dotyczącymi techniki ich wykonania oraz symboliki użytych produktów. Cieszy nas, że piękna polska tradycja tworzenia ozdób wielkanocnych jest wciąż żywa i jak widać cieszy się dużą popularnością zarówno wśród młodych, jak i nieco starszych mieszkańców wszystkich regionów naszego kraju – czytamy na stronie internetowej Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Pani Jadwiga to nie tylko lokalna artystka, ale przede wszystkim mistrzyni w tworzeniu oryginalnych i profesjonalnych ozdób. To dla niej pasja, która jest przyjemnością, ale również przynosi satysfakcję. A samo zaś przygotowanie wielkanocnych ozdób to tradycja, jednocząca wszystkich domowników. Gratulujemy!

Magdalena Pawlik