Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Oświata Kultura i Sport Wystawa plenerowa przed budynkiem UM

  Oświata Kultura i Sport

Wystawa plenerowa przed budynkiem UM w Żarowie
20-04-2021

Wystawa plenerowa przed budynkiem UM

Wystawę plenerową poświęconą obchodzonemu w tym roku 10-leciu Żarowskiej Izby Historycznej można od dziś odwiedzić przy budynku Urzędu Miejskiego w Żarowie.

Zachęcamy i zapraszamy wszystkich, którzy nie mieli jeszcze okazji, aby zapoznać się z bogatym dorobkiem naszej historycznej instytucji.

wystawa plenerowa

Swoją działalność Żarowska Izba Historyczna zainaugurowała 30 września 2010 roku. Założona została, przy współpracy z pracownikami ówczesnego Żarowskiego Ośrodka Kultury, przez byłą Burmistrz naszego miasta Lillę Gruntkowską. Była to pierwsza Izba Pamięci funkcjonująca na terenie naszego regionu. Przez 8 lat siedzibą Żarowskiej Izby Historycznej był budynek byłego Żarowskiego Ośrodka Kultury, od 2018 roku Izba mieści się w budynku wyremontowanego dworca PKP w Żarowie.

wystawa plenerowa

W przeciągu 10 lat działalności Żarowskiej Izby Historycznej najważniejszym jej zadaniem było gromadzenie eksponatów, organizacja wystaw, ekspozycji, prelekcji oraz konkursów historycznych, ale także działalność edukacyjna dla dzieci i młodzieży. W chwili obecnej w posiadaniu placówki znajduje się duży zbiór zabytków, którego nie powstydziłyby się placówki muzealne z dłuższym stażem i większym doświadczeniem. Żarowska Izba Historyczna to placówka dokumentująca i chroniąca dziedzictwo kulturowe oraz historyczne naszego regionu. W atrakcyjny sposób promuje historię gminy Żarów i jej mieszkańców.

wystawa plenerowa