Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Oświata Kultura i Sport Brąz Mistrzostw Świata sztangistki

  Oświata Kultura i Sport

Martyna Janaszek na podium
16-11-2021

Brąz Mistrzostw Świata sztangistki

Martyna Janaszek brązową medalistką Mistrzostw Świata w wyciskaniu leżąc.

Mieszkanka Żarowa startowała w Litwie jako juniorka do lat 18, w kategorii do 57 kg. Zawodniczka reprezentująca barwy Klubu Sportowego ”Start” Strzegom zakończyła zawody z wynikiem 55 kg. - Bardzo cieszę się z osiągniętego rezultatu, tym bardziej, iż tą konkurencję trenują stosunkowo niedługo. Z powodu kontuzji chwilowo musiałam zrezygnować z mojej ogromnej pasji, którą jest judo – mówi Martyna Janaszek.

Ta utalentowana zawodniczka również we wspomnianym judo może pochwalić się licznymi, znaczącymi osiągnięciami.

Swoją przygodę z wyciskaniem rozpoczęła pod koniec 2019 roku, a jej pierwszymi zawodami były Mistrzostwa Polski w wyciskaniu leżąc w Warszawie. Impreza rangi mistrzowskiej przyniosła pierwszy sukces w postaci drugiego miejsca. Tak zaczęła się lawina osiągnięć w tej dyscyplinie. - Martyna jest bardzo zaciętą osobą, która stawia sobie za cel najwyższe sukcesy. Jej determinacja i wszechstronność pozwala szybko odnaleźć się w nowej aktywności fizycznej – informuje dumna mama, Marlena Janaszek.

Srebrny medal w Pucharze Polski zagwarantował Martynie powołanie do kadry narodowej. Po kilku turniejach w wyciskaniu postanowiła spróbować swoich sił w trójboju siłowym, startując na Pucharze Polski. W debiucie zdobyła trzecie miejsce zajmując.

Największym sukcesem Janaszek było zdobycie dwóch złotych medali na Mistrzostwach Polski w wyciskaniu leżąc. Klika dni po zawodach, które odbyły się w Kielcach dostała powołanie na Mistrzostwa Europy w wyciskaniu leżąc do Rosji, Mistrzostwa Świata w trójboju siłowym w Szwecji, Mistrzostwa Świata w wyciskaniu leżąc na Litwie oraz Mistrzostwa Europu w trójboju siłowym w Szwecji.

I to właśnie Litwa, jak do tej pory okazała się najbardziej szczęśliwa dla Martyny Janaszek, gdzie została trzecią juniorką globu w swojej kategorii wagowej.

Krzysztof Dutkiewicz