Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Oświata Kultura i Sport Spacer Niepodległościowy w Kalnie

  Oświata Kultura i Sport

Mieszkańcy Kalna z pochodniami podczas Spaceru Niepodległościowego w Kalnie
25-11-2021

Spacer Niepodległościowy w Kalnie

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.

Uroczyście dzień 11 listopada obchodzony jest na terenie całego naszego kraju. Święto Odzyskania Niepodległości celebrują także mieszkańcy gminy Żarów. Oprócz głównych obchodów, które każdego roku odbywają się w Żarowie, również mieszkańcy naszych wsi przyłączają się do wspólnego świętowania.

Każdego roku w Kalnie odbywa się Niepodległościowy Spacer. Uroczystości rozpoczęły się wspólną mszą świętą w intencji Ojczyzny w Kościele w Wierzbnej i była to intencja od Matek Różańcowych z Kalna. Z tej okazji mieszkanki Kalna przyozdobiły kościół w biało-czerwone bukiety kwiatów. Odśpiewano także Hymn Narodowy oraz inne pieśni patriotyczne. Dla wszystkich uczestników spaceru przygotowano również poczęstunek na świetlicy wiejskiej w Kalnie. Przy każdym domu powiewały flagi biało-czerwone, podczas marszu mieszkańcy zbierali także pieniądze na leczenie chorej Marcelinki ze Strzegomia.

- Najważniejszą częścią obchodów Święta Niepodległości w Kalnie było złożenie hołdu wszystkim, którzy przyczynili się do odrodzenia państwa polskiego. Po uroczystej mszy świętej zebraliśmy się licznie pod Krzyżem w Kalnie, zapaliliśmy znicze w intencji wszystkich Polaków, którzy walczyli o Niepodległość i minutą ciszy oddaliśmy Im hołd, przypięliśmy także biało-czerwone kotyliony jako symbol przynależności do Ojczyzny. Z płonącymi pochodniami, śpiewając pieśni patriotyczne spotkaliśmy się również przy naszej Kapliczce. Tam odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego, strażacy z OSP Kalno odpalili race i była to bardzo wzruszająca i podniosła chwila. Wspólnie maszerowaliśmy aż na Wostówkę, a stamtąd udaliśmy się na poczęstunek do świetlicy wiejskiej przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Przy akompaniamencie dwóch gitar i śpiewie pieśni czas przyjemnie nam upłynął aż do późnych godzin wieczornych – mówi Ewa Wołek mieszkanka Kalna.

Z roku na rok mieszkańcy Kalna licznie uczestniczą w Spacerze Niepodległościowym. We wspólnym świętowaniu uczestniczą dziadkowie, rodzice, dzieci, młodzież oraz przedstawiciele wszystkich organizacji, działających na terenie wsi. W tym roku mieszkańcy zbierali również datki na leczenie Marcelinki ze Strzegomia. Całą uzbieraną kwotę wpłacili na konto chorej dziewczynki.

- Dbamy o to, żeby wartości przekazywane młodemu pokoleniu, stały na straży godności naszego Narodu, naszej historii, kultury i dziedzictwa naszych ojców. Świętując ten dzień jesteśmy dumni z naszej Ojczyzny, jesteśmy dumni, że jesteśmy Polakami – dopowiada Ewa Wołek.

Oprac. Magdalena Pawlik

 

 

Spacer Niepodległościowy w Kalnie

Spacer Niepodległościowy w Kalnie
Spacer Niepodległościowy w Kalnie
Spacer Niepodległościowy w Kalnie
Spacer Niepodległościowy w Kalnie
Spacer Niepodległościowy w Kalnie
Spacer Niepodległościowy w Kalnie