Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Oświata Kultura i Sport „Zawsze z kobietą” – wystawa mody...

  Oświata Kultura i Sport

Karolina Legiejew podczas wernisażu wystawy prezentuje uczestnikom swoją kolekcję
09-03-2022

„Zawsze z kobietą” – wystawa mody kobiecej z początku XX wieku

Wystawa „Zawsze z kobietą” to opowieść o modzie damskiej w różnych kontekstach związanych z sytuacją i rolą społeczną kobiet na początku XX wieku.

Z okazji Dnia Kobiet Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie zaprosiło mieszkańców na wyjątkową wystawę, podczas której zaprezentowane zostały stroje i akcesoria mody z pierwszej połowy XX wieku. Eksponaty pochodzą głównie z Francji, Anglii oraz Niemiec, a autorką tak bogatej kolekcji jest mieszkanka gminy Żarów Karolina Legiejew, kobieta z prawdziwą pasją.

- Na wystawie zaprezentowane zostały eksponaty od początku XX w. do lat 60-tych. Zafascynowanie kobiecą modą dawnych epok to efekt oglądania starych fotografii – mówi autorka wystawy Karolina Legiejew. I dodaje. - Spodobała mi się moda z tamtego okresu i wówczas zrodził się pomysł, aby poszukać więcej strojów czy różnych eksponatów, które używane były przez kobiety w tamtych czasach. Najpierw w Polsce, a później za granicą, gdzie można znaleźć więcej takich eksponatów od czasów wojny. Stopniowo kolekcja zaczęła się powiększać. Dziś tutaj brakuje na pewno kilku torebek i kosmetyków z okresu międzywojennego, ale może uda się zorganizować jeszcze kolejną wystawę, podczas której zaprezentuję więcej eksponatów. Zaczęłam kolekcjonować także modę z czasów okupacji po przeczytaniu książki z tego okresu, która mnie bardzo zainteresowała i zainspirowała.

Wystawa dla wszystkich zwiedzających otwarta jest do 5 kwietnia 2022r. w Żarowskiej Izbie Historycznej, wstęp wolny. Zachęcamy, bo naprawdę warto!

Magdalena Pawlik

Wystawa Dzień Kobiet

stroje kobiece
stroje kobiece
strój kobiecy
stroje kobiece
zastepca burmistrza Przemysław Sikora, Iwona Nieradka wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej, skarbnik Renata Dawlewicz
uczestnicy wystawy
zastępca burmistrza Przemysław Sikora, Karolina Legiejew oraz Tomasz Pietrzyk dyrektor GCKiS
uczestnicy wystawy
uczestnicy wystawy
uczestnicy wystawy
wiceprzewodnicząca Iwona Nieradka, Karolina Legiejew, skarbnik Renata Dawlewicz
uczestnicy wystawy
akcesoria kobiece
akcesoria kobiece
akcesoria kobiece
wystep artystyczny