Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Oświata Kultura i Sport Renata Górecka – nowa prezes koła...

  Oświata Kultura i Sport

Renata Górecka nowa prezes PTTK Żarodreptaki
12-05-2022

Renata Górecka – nowa prezes koła PTTK „Żarodreptaki”

Na walnym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym, które odbyło się w czwartek, 28 kwietnia członkowie koła PTTK „Żarodreptaki” wybrali nowy zarząd oraz Komisję Rewizyjną.

Nowym prezes koła została Renata Górecka, która zastąpi na tym stanowisku Bolesława Moryla. Koło PTTK „Żarodreptaki” to liczna grupa aktywnych mieszkańców. Nie siedzą godzinami przed telewizorami czy monitorami komputerów, ale razem przemierzają szlaki najpiękniejszych polskich okolic. O swoim zamiłowaniu do gór oraz planach na nową kadencję na łamach gazety opowiada Renata Górecka.

→ Została Pani nowym prezesem Koła PTTK Żarodreptaki Żarów. Jakie ma Pani plany na nową kadencję?

Do Koła PTTK Żarodreptaki należą miłośnicy wędrówek górskich, przyrody, którzy swoją pasją chcą zarażać innych. W zarządzie pozostali koledzy, którzy w 2019 roku reaktywowali  koło. W szeregach PTTK jestem od niedawna, ale mam nadzieję, że ich doświadczenie i wiedza pomogą  mi w pełnieniu funkcji prezesa. Chciałabym  organizować wycieczki, w których będą mogły uczestniczyć maluchy, aby zaszczepić w nich miłość do turystyki.  Liczę na wsparcie kolegów i koleżanek z koła, aby wspólnie cieszyć się przynależnością do Żarodreptaków.

→ Skąd u Pani zamiłowanie do gór, turystyki i pieszych wędrówek? Jak zrodziła się u Pani turystyczna pasja? Co spowodowało, że tak aktywnie się Pani zaangażowała?

Turystyka to nasza rodzinna pasja, odkąd pamiętam zawsze jeździliśmy w góry. Mieszkamy w tak świetnej lokalizacji, że naprawdę niewiele trzeba, by zorganizować wyjazd i spędzić aktywnie czas.  Wycieczki organizowane przez koło są bardzo atrakcyjne i zawsze jest dużo chętnych. Będąc członkiem PTTK ma się pierwszeństwo udziału, dlatego postanowiłam się zapisać, co okazało się  strzałem w dziesiątkę. Tworzymy grupę ludzi w różnym przedziale wiekowym, świetnie się bawimy i zachęcamy do wstąpienia do naszego koła, by poznawać piękno naszych okolic. 

→ Czy w planach na nową kadencję są przewidziane nowe inicjatywy? 

Bardzo chcielibyśmy zwiększyć liczbę członków w naszym kole. Czas pandemii był trudnym okresem dla wszystkich, tak i dla nas, ale mamy nadzieję, że teraz będziemy mogli prężnie działać. 

→ Koło PTTK Żarodreptaki istnieje od 66 lat. Ilu liczy aktywnych członków? Na czym skupia się praca Stowarzyszenia? 

Głównym zadaniem koła jest propagowanie turystyki, krajoznawstwa, zachęcanie do czynnego spędzania czasu na łonie natury, poznawanie historii związanych z okolicą, zdobywanie oznak PTTK. W kole Żarodreptaki obecnie jest zrzeszonych 33 członków.

członkowie PTTK Żarodreptaki

→ Jak zachęciłaby Pani turystów do zwiedzania różnych zakątków naszej gminy? Które poleca Pani szczególnie odwiedzić? 

W naszej gminie jest naprawdę wiele ciekawych miejsc, a przekonać się o tym można biorąc udział w organizowanych przez PTTK Żarodreptaki i Żarowską Izbą Historyczną wycieczkach pieszych i rowerowych, do których gorąco zachęcam. Jako była mieszkanka Krukowa proponuję na początek spacer na Górę Krukowską.

Zarząd koła PTTK „Żarodreptaki”:

Renata Górecka – prezes, Bolesław Moryl – wiceprezes, Stanisław Plaszczak – sekretarz, Wojciech Deperas – skarbnik, Marzena Kozibroda – członkini.

Komisja Rewizyjna koła PTTK „Żarodreptaki”:

Krystyna Statkiewicz – przewodnicząca, Iwona Skrzypek – wiceprzewodnicząca, Beata Płusa-Kuzynowska – członkini.

Dziękuję za rozmowę.

Magdalena Pawlik