Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Oświata Kultura i Sport Wystawa "Karty pocztowe - First Day...

  Oświata Kultura i Sport

Wystawa Żarowska Izba Historyczna plakat
20-09-2022

Wystawa "Karty pocztowe - First Day Cover" w Żarowskiej Izbie Historycznej

Żarowska Izba Historyczna oraz Gminne Centrum Kultury i Sportu serdecznie zapraszają na wystawę unikalnego zbioru kopert pocztowych FDC, która odbędzie się w siedzibie Żarowskiej Izby Historycznej przy ul. Dworcowej 3 w dniach od 19 września do 14 października 2022r. Wstęp wolny.

W nomenklaturze filatelistycznej, pod terminem „First Day Cover” (w skrócie FDC), kryją się koperty z naklejonym znaczkiem pocztowym, ostemplowane (zazwyczaj stemplem okolicznościowym) w pierwszy dzień obiegu znaczka. Koperty te i stempel mają zazwyczaj napisy nawiązujące do pierwszego dnia obiegu znaczka. W Polsce koperty FDC, jako wydawnictwo stałe, pojawiły się w 1950 roku. Od grudnia tego roku do listopada 1956 roku stosowano na nich datownik „Pierwszy Dzień Obiegu Znaczka, Premier jour, Первый день” o wymiarze 31x21 mm. Pod koniec 1954 roku pojawił się po raz pierwszy, odcisk stempelka pocztowego, przedstawiającego rysunek posłańca pocztowego (konno, trzymającego w dłoni trąbkę pocztową) i napis u góry „PIERWSZY DZIEŃ” o wymiarze 31,5 x 24 mm.

Szczegółowe informacje: http://www.izba.centrum.zarow.pl/artykuly/1486-wystawa-karty-pocztowe-first-day-cover-w-zarowskiej-izbie-historycznej

wystawa Żarowska Izba Historyczna