Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Urząd Miejski Pogotowie przeciwpowodziowe w gminie...

  Urząd Miejski w Żarowie

rzeka
23-08-2022

Pogotowie przeciwpowodziowe w gminie Żarów

Burmistrz Miasta Żarów Leszek Michalak ogłosił dziś pogotowie przeciwpowodziowe na obszarze gminy Żarów. Decyzja ta została podjęta, w związku z intensywnymi opadami deszczu oraz wzrostem stanu wód w rzekach.

– Gminny Sztab Kryzysowy monitoruje sytuację w gminie Żarów i na chwilę obecną nie ma powodów do niepokoju mieszkańców. W związku z występującymi oraz prognozowanymi opadami deszczu, poziom rzek osiągnął podwyższony poziom, nie przekroczył jednak stanu alarmowego. Niestety prognozy na nadchodzące dni są podobne, dlatego nasze służby na bieżąco będą reagować na obecną sytuację – mówi Michał Domański z Gminnego Sztabu Kryzysowego UM w Żarowie.

podtopienia

Woda na drogach, liczne podtopienia, zalane piwnice - to efekt ulewnych deszczy, które od kilku dni utrzymują się na terenie Dolnego Śląska. Najtrudniejsza sytuacja wystąpiła na terenie naszej sąsiedniej gminy Marcinowice. Ze skutkami długotrwałych opadów deszczu walczą nasi strażacy, na których, w obliczu zagrożenia, zawsze możemy liczyć.
 
zalany tunel
 
W związku z zagrożeniem powodziowym:
 
- monitorujemy stan rzek na terenie gminy Żarów, a także wodowskaz na moście w Łażanach, będąc w stałym kontakcie z sołtysami naszych wsi
- wszystkie jednostki OSP gminy Żarów oraz Komendant Gminny wprowadzone są w stan gotowości bojowej i zadysponowane do sprawdzania stanu rzek gminnych
- zadysponowano piasek oraz worki dla mieszkańców w Gołaszycach, Wierzbnej, Bukowie oraz Imbramowicach
- na bieżąco monitorujemy ostrzeżenia meteorologiczne. Na Dolnym Śląsku od dwóch dni utrzymuje się ostrzeżenie 2. stopnia IMGW dla większości powiatów
 
podtopienia
 
Dziękujemy wszystkim jednostkom OSP z terenu gminy Żarów za pomoc, zaangażowanie i podejmowane działania: OSP KSRG Żarów, OSP Pożarzysko, OSP Wierzbna, OSP Kalno, OSP Buków, OSP Mrowiny, OSP Imbramowice.
 
podtopienia
 
- Składam podziękowania naszym jednostkom OSP z terenu gminy Żarów za współpracę, solidarność, wysiłek oraz profesjonalizm. Dziękuję za Waszą troskę, wrażliwość oraz poczucie misji, która przyświeca strażackiej służbie - mówi burmistrz Leszek Michalak.
 
podtopienia
 
Pogotowie przeciwpowodziowe na terenie gminy Żarów obowiązuje od dziś 23 sierpnia od godz. 12.00 do odwołania.
 
podtopienia
 
Magdalena Pawlik na podstawie informacji z Urzędu Miejskiego w Żarowie