Jesteś na > Aktualności Kaplica pw. Św. Antoniego w Pyszczynie

Kaplica w Pyszczynie pw. Św. Antoniego
13-06-2018

Kaplica pw. Św. Antoniego w Pyszczynie

Wzniesiona w 1895 r. przez rodzinę hr. von Matuschka, baronów Toppolczan-Spattgen, jako kaplica upamiętniająca zmarłego w 1899 r. członka tego rodu hr. Ernsta Alfreda.

W 1902 r. w krypcie kaplicy, mogła zostać pochowana Gabriela von Matuschka, jednak nie ma pewności co do wykorzystywania kaplicy jako nekropolii rodzinnej.

Po II wojnie światowej budowla, przekształcona została w kaplicę mszalną. W 1999 r. dzięki środkom finansowym zebranym przez mieszkańców i przy wsparciu finansowym z budżetu Gminy, obiekt został odrestaurowany, a otaczający go teren uporządkowany. Kaplica jest murowaną, tynkowaną z tynkowanym kamiennym detalem (przypory, sterczyny, obramienia otworów), budowlą utrzymaną w stylu neogotyckim, założoną na planie prostokąta. Jej elewacje zewnętrzne artykułowane są smukłymi ostrołucznymi otworami. Kaplice nakrywa ceramiczny dach dwuspadowy z ażurową sygnaturką wieńczącą szczyt fasady.