Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Aktualności Kościół pw. Św. Józefa w Pożarzysku

  Aktualności

Kościół w Pożarzysku pw. Św. Józefa
13-06-2018

Kościół pw. Św. Józefa w Pożarzysku

Istniejąca do dnia dzisiejszego budowla została wzniesiona najwcześniej w połowie XIII w.

Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bukowie
Kościół pw. Św. Józefa
58-121 Pożarzysko

Kościół jest otwarty w godzinach odprawiania mszy świętej:

  • w czwartek godz. 18.00 – 19.00 (w październiku w godz. 17.00 – 18.00)
  • w niedziele w godz. 8.30 – 9.30.

Pierwsza wzmianka źródłowa o kościele pochodzi z 1198-1201.

Mury kościoła zbudowane zostały z granitu łamanego, naroża z ciosów granitowych, a detale architektoniczne z piaskowca. W pierwotnej formie był to obiekt jednonawowy z dwoma półkolistymi wieżami po bokach nawy i wydzielonym, prawie kwadratowym prezbiterium. Nawę pokrywał płaski strop, a prezbiterium sklepienie krzyżowo-żebrowe wsparte na prostych wspornikach. Bryła kościoła uległa na przestrzeni wieków znacznym przekształceniom. Wieża północna została zniszczona i rozebrana, natomiast południową obniżono.

Wystrój: z pierwotnego wystroju zachowały się przyścienne sakramentarium w prezbiterium i dwa portale. Południowy, ostrołukowy z 3 parami kolumienek i wczesnogotyckimi głowicami kielichowymi, ozdobiony jest elementami roślinnymi. Ostrołukową formę nadano również portalowi północnemu. Kamienne płyty nagrobne wewnątrz świątyni:

  • Anna von Schindel †1587
  • Córka Anny i jej męża Asmarisa †1587
  • Siegmund von Nostitz †1606
  • Barbara von Köckritz i jej dziecko †1621

Około 1600 r. kościół został przebudowany. Kilkadziesiąt lat później ucierpiał w trakcie wojny trzydziestoletniej wraz z plebanią, która została wówczas spalona przez żołnierzy cesarskich (austriackich). W 1852 r. świątynia została gruntownie wyremontowana. W trakcie II wojny światowej zimą-wiosną 1945 r. wieża kościelna stanowiła doskonały punkt obserwacyjny dla artylerzystów niemieckich, których jednostka stacjonowała w Pożarzysku i prowadziła ostrzał radzieckich umocnień polowych, biegnących wzdłuż dzisiejszej linii kolejowej w Imbramowicach. Wskutek wymiany ognia artyleryjskiego i ataków lotnictwa radzieckiego, uszkodzone zostało pokrycie dachowe i mury kościoła. Brak należytej troski o świątynię po zakończeniu wojny, doprowadził do jej ruiny. Do lat 60-tych XX w. zostały już tylko mury budowli. Dopiero w latach 1974-76 kościół został odbudowany.