Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Aktualności Czy na dworcu PKP będzie czysto?

  Aktualności

Dworzec PKP w środku
31-07-2019

Czy na dworcu PKP będzie czysto?

Pytanie do PKP

Budynek dworca kolejowego w Żarowie, gruntowanie odnowiony i wyremontowany w minionym roku, miał być wizytówką naszego miasta. I służyć mieszkańcom oraz pasażerom. Niestety podróżni, którzy oczekują na pociąg nie chcą korzystać z odnowionej poczekalni, bo zazwyczaj siedzą tam osoby będące pod wpływem alkoholu. Mieszkańcy narzekają na fetor, a na pociąg zmuszeni są czekać na peronie, bez względu na pogodę. Podobna sytuacja jest z toaletą na dworcu kolejowym, która udostępniona jest wszystkim podróżnym. Miejsce to jest zniszczone, zabrudzone i odstrasza wszystkich, którzy chcą z niego skorzystać.

Zarządcą budynku dworca kolejowego w Żarowie jest PKP. Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę PKP na te problemy. Odbywały się spotkania i rozmowy z przedstawicielami PKP. Wysyłaliśmy też zapytania w tej sprawie do rzecznika prasowego, na które nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Od kilku dni na portalu społecznościowym udostępniony jest film obrazujący zdewastowaną toaletę. Ponownie zapytaliśmy rzecznika prasowego, czy w związku z zaistniałą sytuacją podjęte zostaną jakiekolwiek działania. Otrzymaliśmy odpowiedź:

W imieniu PKP S.A. Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu informuję, że powierzchnia publiczna wraz z toaletą na dworcu w Żarowie jest regularnie sprzątana przez firmę dbającą o utrzymanie czystości, tak żeby utrzymać jej odpowiedni standard czystości. W najbliższym czasie w celu rozwiązania problemu zaśmiecania obiektu – w szczególności toalet ponownie zostaną zamontowane tzw. wrzutomaty umożliwiające skorzystanie z toalet za opłatą. Takie rozwiązanie zostało wdrożone na kilku innych dolnośląskich dworcach, co pozwoliło na utrzymanie odpowiedniego standardu czystości, a także uniknięcie dewastacji toalet przez osoby postronne. Dworzec kolejowy w Żarowie jest czynny w godzinach 04:00 – 24.00, a czynności otwierania i zamykania obiektu zostały zlecone firmie, która pełni na obiekcie czynności ochrony doraźnej. W budynku dworca w Żarowie zainstalowane są także kamery monitoringu, do którego PKP ma dostęp – mówi Bartosz Mazur Naczelnik Wydziału Eksploatacji PKP S.A.Oddział Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu.

Problemy dotyczące przesiadywania na dworcu osób będących pod wpływem alkoholu zgłaszane są także na policję.

Wszelkie zapytania dotyczące funkcjonowania dworca kolejowego w Żarowie należy zgłaszać do: Polskie Koleje Państwowe S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu, ul. Joannitów 13, 50-525 Wrocław, nr tel. 71 717 53 34.

Magdalena Pawlik