Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Aktualności Pamiętajmy 13 grudnia 1981 roku

  Aktualności

13 GRUDNIA ZAPAL ŚWIATŁO WOLNOŚCI o godzinie: 19.30
13-12-2019

Pamiętajmy 13 grudnia 1981 roku

13 grudnia 1981 r. na mocy uchwały ówczesnej Rady Państwa na terenie całego kraju został wprowadzony stan wyjątkowy.

Po północy, 13 grudnia na ulice polskich miast wyjechały czołgi, pojazdy opancerzone i wozy bojowe, zostały określone nowe zasady porządku publicznego.

W operacji wprowadzenia stanu wojennego użytych zostało ok. 80 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, 30 tys. funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa, 1 750 czołgów, 1 400 pojazdów opancerzonych, 500 wozów bojowych piechoty oraz ponad 9 tys. samochodów.

Przed północą rozpoczęły się internowania działaczy opozycyjnych (operacja „Jodła”) i pozostałe zaplanowane akcje MSW.

O godzinie 6 rano Polskie Radio i Telewizja Polska nadały przemówienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, który informację o stanie wojennym podał do publicznej wiadomości. W odpowiedzi na wprowadzenie stanu wojennego społeczeństwo organizuje m.in. komitety pomocy, strajkowe, protesty i inne formy oporu cywilnego przeciwko wojsku. Również na terenie gminy Żarów zawiązały się takie komitety, a działacze Solidarności aktywnie właczyli się w działalnośc opzycyjną, aktywnie uczestniczac w produkcji i kolportażu ulotek i wydawnictw opozycyjnych. Na kominie „Organiki” zawisła słynna na cały region biało-czerwona flaga.

Większość ofiar stanu wojennego poniosła śmierć podczas protestów, strajków i demonstracji. W latach 1981–1982 władze komunistyczne przetrzymywały w specjalnie utworzonych obozach dla internowanych 9 736 działaczy podziemia. Niejednokrotnie dochodziło w nich do wypadków znęcania się psychicznego i fizycznego. Inną kategorię ofiar stanu wojennego stanowią osoby szykanowane przez władze za działalność opozycyjną. Wiele z nich było prześladowanych i wyrzucanych z pracy z tzw. wilczymi biletami, eksmitowanych z zajmowanych przez siebie mieszkań. Niektórzy z nich byli zmuszani do emigracji.

Stan wojenny został zniesiony 22 lipca 1983 r.

Cześć i chwała bezimiennym bohaterom dzięki, którym żyjemy dzisiaj w Niepodległej Polsce.

Zachęcamy do udziału w dzisiejszej akcji:

Informacja ze strony www.sejm.gov.pl oraz opracowanie własne.