Jesteś na > Aktualności Czy godziny otwarcia poczekalni na...

Poczekalnia na dworcu PKP w Żarowie
16-12-2020

Czy godziny otwarcia poczekalni na dworcu PKP ulegną zmianie?

Budynek dworca kolejowego w Żarowie, którym zarządza PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu jest czynny codziennie w godz. 7.00-21.00. Mieszkańcy gminy Żarów, korzystający z usług PKP, dojeżdżają do pracy bądź szkoły również w bardzo wczesnych godzinach porannych.

I często, w związku z zamkniętą poczekalnią na dworcu, zmuszeni są oczekiwać na pociąg marznąc na peronie. Burmistrz Leszek Michalak kilkukrotnie interweniował w tej sprawie u dyrektora PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu Tadeusza Szulca.

- Docierają do nas sygnały mieszkańców, którzy codziennie korzystają z usług PKP, że poczekalnia dworca zamknięta jest nawet do godz. 8.50 rano. Niestety, nie mamy wpływu na zmianę godzin otwarcia i zamknięcia dworca, ponieważ gmina Żarów nie jest właścicielem tego obiektu. Rozumiem jednak argumenty naszych mieszkańców, dlatego ponownie zwróciłem się z prośbą do dyrektora PKP S.A. Tadeusza Szulca, aby przeanalizował całą sytuację i chociaż na ten czas zimowy, otworzył poczekalnię dworca PKP we wcześniejszych godzinach porannych – mówi burmistrz Leszek Michalak.

Budynek dworca PKP jest systematycznie monitorowany również przez funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Żarowie. PKP, na prośbę władz gminy Żarów, powierzyło czynności otwierania i zamykania dworca firmie, która pełni na obiekcie funkcje ochrony doraźnej. Ponadto, powierzchnia publiczna wraz z toaletą na dworcu w Żarowie jest regularnie sprzątana przez firmę dbającą o utrzymanie czystości. Problemem dla mieszkańców jest jednak zamknięta poczekalnia dworca we wczesnych godzinach porannych.

- W minionym roku, otrzymaliśmy odpowiedź naszej interwencji z PKP, że z uwagi na ograniczone koszty, nie są w stanie zapewnić dozoru dworca całodobowo, a otwarcie dworca o godz. 4.00 rano bez odpowiedniego nadzoru pracownikami spółki oraz ochrony, spowoduje dewastacje i kradzieże w przebudowanym budynku dworca. Obawy właściciela budynku, czyli PKP S.A. są równie zrozumiałe. Ale rozumiem sytuację naszych mieszkańców, dlatego mam nadzieję, że uda się wypracować kompromis i tym razem, nasze interwencje przyniosą oczekiwane rezultaty – dopowiada burmistrz Leszek Michalak.

Czy godziny otwarcia poczekalni na dworcu PKP ulegną zmianie? Czekamy teraz na odpowiedź dyrektora PKP S.A. Do sprawy powrócimy i poinformujemy Państwa o decyzji właściciela obiektu.