Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Aktualności Jak długo rozkładają się śmieci? Nowe...

  Aktualności

Plansza ekologiczna "Jak długo rozkładają się śmieci"
14-04-2021

Jak długo rozkładają się śmieci? Nowe plansze ekologiczne

W ramach realizacji Żarowskiego Projektu Ekologicznego we wszystkich instytucjach, szkołach, na terenie przedszkola i na świetlicach wiejskich w gminie Żarów zamontowane zostały plansze ekologiczne pod nazwą: „Jak długo rozkładają się śmieci?”.

Plansze w obrazowy sposób prezentują, jak wolno, bo nawet do kilku tysięcy lat, następuje rozkład odpadów wyrzucanych do środowiska bez segregacji.

plansze ekologiczne i dzieci

- Niestety wciąż wiele osób praktykuje nielegalny wywóz śmieci do lasu, wyrzucanie odpadów do rzek czy innych zbiorników wodnych. Co więcej, każdego dnia wiele osób spacerujących po parkach, miastach czy ulicach wyrzuca bezmyślnie opakowania po produktach spożywczych, niedopałki po papierosach, foliowe reklamówki i wiele innych niechcianych przedmiotów. Nie zdajemy sobie sprawy z tego lub może raczej nie chcemy pamiętać o tym, że każdy odpad, który nie trafi do kosza, będzie stanowić problem w przyszłości. Niektóre odpady rozkładają się przez kilkadziesiąt lat, podczas, gdy wiele z nich mogłoby zostać przetworzonych ponownie – mówi Tomasz Kuska z Referatu Gospodarki Komunalnej i Inwestycji Urzędu Miejskiego w Żarowie.

plansze ekologiczne

Nowe tabliczki ekologiczne opatrzone są zdjęciami różnych rodzajów odpadów wraz sekwencjami czasowymi (tygodnie, miesiące, dziesiątki lat, setki lat, tysiące lat), w których te odpady, wyrzucone bez segregacji, ulegną biodegradacji. W ten sposób edukujemy najmłodszych mieszkańców naszej gminy, że odpady są cennym materiałem, który możemy wielokrotnie przetwarzać i wykorzystywać.

plansze ekologiczne

Magdalena Pawlik