Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Aktualności Od 1 lipca rusza Centralna Ewidencja...

  Aktualności

Grafika z rodziną i domem - czym palisz w piecu
18-06-2021

Od 1 lipca rusza Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Z dniem 1 lipca każdy właściciel domu lub zarządca budynku będzie miał 12 miesięcy na złożenie deklaracji na temat źródeł ciepła i spalania.

Tego dnia ruszy też Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, czyli system informatyczny umożliwiający złożenie deklaracji online.

Deklaracje można pobrać ze strony internetowej: https://zone.gunb.gov.pl/dokumenty-do-pobrania/ lub w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Żarowie.

Deklaracje będzie można składać w formie elektronicznej przez internet na stronie https://zone.gunb.gov.pl (po zalogowaniu się Profilem Zaufanym), lub w Urzędzie Miejskim w Żarowie.

Ile czasu jest na złożenie deklaracji?

Składanie deklaracji rozpocznie się 1 lipca 2021 r. od tego dnia właściciel/zarządca budynku, który już istnieje ma 12 miesięcy.

Jaka jest rola samorządu przy składaniu deklaracji?

Deklaracje, które są złożone w formie papierowej urzędnik ma obowiązek wprowadzić do systemu. Urzędnik na wprowadzenie danych z deklaracji dostarczonej do urzędu w formie papierowej, dla budynków już istniejących ma 6 miesięcy. W przypadku nowo powstałych budynków, gdzie źródło ciepła zostało uruchomione po 1 lipca urzędnik ma na wprowadzenie danych z deklaracji papierowej do systemu 30 dni.

Jak będzie można składać deklaracje?

  • 1) w formie elektronicznej, czyli przez internet https://zone.gunb.gov.pl – jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób. Oprócz tego, że umożliwia to oszczędność czasu i pieniędzy, niewątpliwą zaletą jest to, że deklarację można złożyć nie wychodząc z domu. Zachęcamy wszystkich do korzystania z elektronicznego sposobu składania deklaracji.
  • 2) w formie papierowej - wypełniony dokument można będzie wysłać listem albo złożyć osobiście we właściwym Urzędzie (zgodnie z lokalizacją budynku).

Jakie informacje będzie zawierała deklaracja?

Zgodnie z ustawą o termomodernizacji deklaracja zawiera takie informacje jak:

  • 1) imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu oraz adres miejsca zamieszkania lub siedziby;
  • 2) adres nieruchomości, w obrębie której eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw;
  • 3) informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach;
  • 4) numer telefonu właściciela lub zarządcy (opcjonalnie);
  • 5) adres e-mail (opcjonalnie).

Więcej informacji:

ulotka 1 LIPCA 20 21 ZŁÓŻ DEKLARACJĘ https://www.zone.gunb.gov.pl