Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Aktualności SAMI śmiecimy! Tworzymy śmietniska...

  Aktualności

śmieci przy pojemnikach do zbiórki selektywnej
07-09-2021

SAMI śmiecimy! Tworzymy śmietniska przy kontenerach na śmieci!

Wszyscy chcemy mieszkać i żyć w czystym miejscu. Spacerować, biegać, jeździć na rowerze ciesząc się pięknem przyrody, a nie odwracać z niesmakiem głowę od walających się śmieci.

Niestety takie widoki coraz częściej obserwujemy przy kontenerach do zbiórki odpadów selektywnych. Śmieci zamiast trafiać do odpowiednich pojemników są notorycznie zostawiane i wyrzucane przy kontenerach. Dywany, meble, odpady budowlane i po artykułach spożywczych, kartony, dziecięce zabawki, rozerwane worki to śmieci, które są regularnie podrzucane pod kontenery. Nawet wówczas, gdy pojemniki są puste i wystarczy jedynie je tam wrzucić, a w przypadku gabarytów wystawić przed dom i zgłosić do Urzędu Miejskiego wywóz takich odpadów. Bezpłatnie korzystać można też z PSZOK-u, który czynny jest kilka razy w tygodniu. W ten sposób sami zaśmiecamy swoje otoczenie. Śmieci podrzucają nie tylko osoby, które akurat przypadkiem przejeżdżają przez gminę, ale również sami mieszkańcy.

- Odbieramy zgłoszenia od mieszkańców naszej gminy, którzy informują nas o takich sytuacjach. I staramy się na bieżąco interweniować, ale działania ze strony gminy muszą być połączone z odpowiednim i odpowiedzialnym podejściem mieszkańców do tematu. Wspólnie z firmą Eneris Surowce S.A. podjęliśmy działania zaradcze. Od kilku tygodni kontenery są opróżniane dwa razy częściej, a także sprzątane jest ich otoczenie. Sytuacja nie ulegnie zmianie, jeśli sami nie będziemy reagować. Dlatego ponownie zwracamy się z apelem do mieszkańców, aby informowali Urząd Miejski w Żarowie o podrzucaniu śmieci pod pojemniki. Wystarczy podesłać zdjęcie osoby lub pojazdu na adres: t.kuska@um.zarow.pl lub zadzwonić z informacją do pracownika UM Żarów pod nr tel. 74 30 67 334. Po otrzymaniu takiej wiadomości w trybie pilnym skierujemy sprawę na Policję, celem jak najszybszego ukarania sprawcy zdarzenia – mówi Tomasz Kuska z Referatu Gospodarki Komunalnej i Inwestycji Urzędu Miejskiego w Żarowie.

Przypominamy, że odpady wielkogabarytowe można bezpłatnie oddawać do PSZOK-u przy ul. Armii Krajowej 34 w Żarowie w każdy poniedziałek (w godz. 16.00-18.00), środę (w godz. 14.00-18.00) i sobotę (w godz. 10.00-14.00). Gabaryty także zbierane są spod posesji każdego domu w każdy ostatni piątek miesiąca z terenów wsi oraz w każdy przedostatni piątek miesiąca z terenu miasta Żarów. Informacje o lokalizacji wystawionych odpadów wielkogabarytowych należy zgłaszać najpóźniej przed dniem odbioru do godz. 15.00 do Urzędu Miejskiego w Żarowie pod numerami telefonów 74 30 67 351 lub 74 30 67 334.

Czy rzeczywiście tak trudno segregować śmieci i wrzucać je do odpowiednich kontenerów? Niestety, chyba tak, skoro miejsca przygotowane do selektywnej zbiórki śmieci w ciągu jednego dnia po opróżnieniu, zamieniają się w małe wysypiska śmieci. A mieszkańcy nie zwracają uwagi na to, co i gdzie trafia do kontenerów. PAMIĘTAJMY! Pojemniki do zbiórki odpadów selektywnych są do dyspozycji mieszkańców, a nie przedsiębiorców i sklepikarzy.

Zwracajmy uwagę na to, co dzieje się wokół nas, naszego miasta i gminy. To od nas, naszego zachowania i podjętych działań zależy tak naprawdę wizerunek naszej gminnej przestrzeni. PAMIĘTAJMY! Prawo przewiduje surowe kary za podrzucanie śmieci. Pozostawienie telewizora, kanapy i każdego innego rodzaju odpadu pod pojemnikiem jest traktowane jak wykroczenie, za które grozi kara do 500 zł, a w przypadku skierowania sprawy do sądu nawet do 5000 zł.

Apelujemy również do młodzieży, która korzysta ze skateparku. Odbieramy sygnały od mieszkańców, że teren ten jest zaśmiecany, a młodzi ludzie dewastują, hałasują i rozrzucają kartony po całym obiekcie. Przypominamy, że cały ten obszar jest intensywnie monitorowany.

Magdalena Pawlik

Śmieci

śmieci
śmieci
śmieci
śmieci
śmieci
śmieci
śmieci
śmieci
śmieci
śmieci
śmieci
śmieci
śmieci
śmieci
śmieci
śmieci
śmieci
śmieci
śmieci
śmieci
śmieci
śmieci
śmieci
śmieci
śmieci
śmieci
śmieci
śmieci
śmieci
śmieci
śmieci
śmieci
śmieci
śmieci
śmieci
śmieci