Jesteś na > Aktualności Sprzątam po swoim psie!

torebki na psy
13-01-2022

Sprzątam po swoim psie!

Każdy właściciel psa wyprowadza swojego pupila na spacer, nie każdy jednak po nim sprząta. Efektem tego są zalegające na trawnikach, chodnikach, ścieżkach psie odchody. Przypominamy, że sprzątanie po własnym psie to nie wstyd, a obowiązek!

Czy muszę sprzątać po swoim psie?

Odpowiedzialny właściciel wie, że sprzątanie po swoim psie to nie dobra wola, ale obowiązek! Jego niewykonanie podlega karze w postaci mandatu. Psia kupa nie tylko brzydko wygląda i pachnie, ale jest też siedliskiem pasożytów. Prócz oczywistych przesłanek takich jak czystość, fetor czy walory estetyczne, pozostawione psie odchody niosą ze sobą ryzyko chorób. Znajdujące się w psim kale bakterie i pasożyty wywołują groźne dla zdrowia choroby. Najbardziej narażone na choroby pasożytnicze są dzieci, ponieważ często bawią się w piaskownicach, parkach, placach zabaw i mają nawyk wkładania rąk do buzi oraz oczu. Obowiązek sprzątania po pupilu nakłada także regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Żarów, który mówi, że osoby utrzymujące zwierzęta domowe są zobowiązane do usuwania zanieczyszczeń przez nich pozostawionych. Poza tym wszystkim mieszkańcom zależy na tym, aby żyć w czystej i zadbanej przestrzeni oraz troszczyć się o środowisko.

psie odchody

Co nam grozi za niesprzątanie po psie?

Właściciele psów mają określone prawnie obowiązki. Jednym z nich jest sprzątanie po swoim pupilu, gdy ten załatwi się w miejscu publicznym. Właścicielowi za pozostawienie nieczystości po psie grozi mandat do 500 złotych.

Dziękujemy właścicielom psów za użycie torebek na psie odchody

Edukujmy też innych. Jeżeli jesteś świadkiem sytuacji, kiedy inny właściciel nie sprząta po swoim pupilu, kulturalnie i spokojnie uświadom go i zaproponuj specjalną torebkę na psie odchody. W ten sposób również okolica, w której mieszkasz będzie czystsza, zmniejszy się ryzyko zakażenia chorobami, nie tylko dla twojego psa, ale też dla twojego dziecka i ciebie. Pamiętajmy! Wychodząc na spacer ze swoim czworonogiem zabierzmy ze sobą taką torebkę. Można je pobrać bezpłatnie w kilku oznaczonych w Żarowie miejscach bądź w żarowskim Urzędzie Miejskim. Nic w tym trudnego, wystarczy zaopatrzyć się w specjalną torebkę na psie odchody … i zmienić myślenie.