Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Aktualności Ważne informacje dla rolników i...

  Aktualności

23-08-2023

Ważne informacje dla rolników i podróżujących

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Komisja Europejska wprowadza nowe przepisy – ważne informacje dla rolników i podróżujących.

Sadzeniaki i inne ziemniaki – zasady przemieszczania z Polski do UE

Każdy towar podlega różnym zasadom transportu i logistyki, tak samo jest z ziemniakami. Jest to produkt spożywczy, więc nie może on być po prostu wsadzony w ciężarówkę i pojechać. Musi być zarejestrowany i posiadać paszport. Niezrealizowanie zasad będzie skutkowało niedostarczonym towarem, a co za tym idzie, stratą dużej ilości środków. We współpracy z PIORIN powstała uproszczona instrukcja jak to zrobić, by uniknąć nieporozumień. Instrukcja jest podzielona na dwie części, jedna dotyczy jednego rodzaju ziemniaka – sadzeniaka, a druga innych odmian bulwy. Więcej informacji można uzyskać wchodząc na stronę internetową: www.piorin.gov.pl lub udać się do najbliższej siedziby Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

przemieszczanie ziemniaków plakat

Przewóz roślin w UE – jedna sadzonka, a może zaszkodzić całej roślinności w ogrodzie

Nie od dziś wielu ludzi zachwyca klimat w innych państwach, czy to pogoda czy roślinność. Często chcemy zachować jakąś pamiątkę z miejsca, które odwiedziliśmy. Nie zawsze tą pamiątką są magnesy czy pocztówki. Wiele podróżnych przewozi jedzenie, skały, piasek i rośliny. Jak wiadomo, wiele cudów natury rośnie w różnych warunkach i mogą swoim wyglądem zachwycić niejednego człowieka. Pomijając ich wygląd, mogą one być szkodliwe, przewóz roślin bez odpowiednich dokumentów jest zakazany. O ile UE nie ma problemu by przewieźć banany, duriany, kokosy, daktyle i ananasy to inne rzeczy wymagają by były sprawdzone, zanim je spakujesz i spróbujesz przewieźć. Przed wyjazdem sprawdź co konkretnie można wywieźć do UE i uniknij nieprzyjemnych sytuacji w trakcie podróży. Więcej informacji na stronie internetowej: www.piorin.gov.pl 

szkodniki plakat

Informacja: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa we Wrocławiu Oddział w Świdnicy

Oprac. Praktykantka Karolina Stopa