Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Aktualności NAJPIĘKNIEJSZY WIENIEC DOŻYNKOWY WYBRANY

  Aktualności

12-09-2023

NAJPIĘKNIEJSZY WIENIEC DOŻYNKOWY WYBRANY

Obok bochna chleba, wieniec jest najważniejszym symbolem dożynek, symbolizującym wszystkie plony, które rodzi ziemia i z których człowiek może korzystać.

Wieniec jest także wyrazem dumy i radości z zebranych plonów, stąd też dbałość o to, by prezentował się okazale, zachwycając kształtem i bogactwem misternie wykonanych dodatków. Jest on nie tylko częścią polskiej kultury, ale także pięknym wyrazem dziękczynienia za dar natury.

Podczas dożynek gminnych w Imbramowicach rozstrzygnęliśmy konkurs na "Najpiękniejszy wieniec dożynkowy". Wszystkie sołectwa otrzymały wyróżnienia, a pierwsze miejsce zajęło Sołectwo Łażany.

wieniec sołectwo Łażany

Przygotowując wieńce dożynkowe należy zwracać uwagę na zgodność z tradycją w zakresie kompozycji, formy, materiału i techniki wykonania oraz różnorodność użytych do ich wykonania naturalnych materiałów. Oczywiście nie bez znaczenia są także walory estetyczne, w tym kompozycja, dobór barw i ogólny wyraz artystyczny. Wieniec, aby spełnić te warunek zgodności z tradycją, musi być wykonany w kształcie proporcjonalnej korony, złożonej z czterech, sześciu bądź ośmiu ramion. Podstawowy budulec to cztery gatunki zbóż: żyto, pszenica, jęczmień i owies. Do dekoracji należy użyć tylko i wyłącznie naturalnych materiałów: polnych i ogrodowych kwiatów oraz owoców np. jabłka i orzechy, które symbolizują dobrobyt i bogactwo. Zwieńczeniem wieńca jest krzyż wykonany również ze zboża.

Gratulujemy Sołectwu Łażany i wszystkim naszym mieszkańcom.