Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Aktualności Zostań strażakiem Młodzieżowej...

  Aktualności

20-09-2023

Zostań strażakiem Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej

Twoje serce bije mocniej na dźwięk strażackiej syreny? Chcesz brać udział w zawodach i reprezentować Ochotniczą Straż Pożarną? Nie możesz oderwać oczu od wozów strażackich? Jeśli choć na jedno z tych pytań Twoja odpowiedź brzmi: TAK, musisz zostać strażakiem Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

Tak się składa, że OSP Żarów ogłosiła nabór do MDP i zaprasza na pierwsze spotkanie organizacyjne. Czy bycie strażakiem, zwłaszcza w młodym wieku to trudne wyzwanie? Na pytania odpowiada Alicja Urbanik, która na co dzień pracuje w Urzędzie Miejskim w Żarowie, ale jest także członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej. 

→ Czy trzeba posiadać jakieś specjalne predyspozycje, żeby zostać młodym strażakiem? 

Aby zostać młodym strażakiem nie trzeba posiadać pełnego wachlarza umiejętności. Najważniejsze cechy, jakie musi posiadać kandydat to cechy fizyczne i mentalne. Do cech fizycznych zaliczane są przede wszystkim siła, szybkość i zwinność, a do mentalnych najważniejsze umiejętności to zdecydowanie, umiejętność pracy w zespole oraz ta, która jest najbardziej ceniona, czyli podejmowanie trudnych decyzji pod presją czasu. 

MDP Mrowiny

→ Ile drużyn Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych funkcjonuje na terenie gminy Żarów? 

Na chwilę obecną na terenie gminy Żarów funkcjonują cztery drużny MDP: MDP OSP Mrowiny, Wierzbna, Pożarzysko oraz Kalno. Do podstawowych zadań Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej należy m.in. rozwijanie sprawności fizycznej poprzez uprawianie różnych dyscyplin sportowych, nauka pierwszej pomocy, poszerzanie wiedzy z zakresu ochrony przeciwpożarowej czy udział w uroczystościach strażackich. Doświadczeni strażacy w stosunku do dzieciaków z MDP są ich protektorami. Dbają o ich bezpieczeństwo i zawsze są gotowi udzielić odpowiedzi na nurtujące ich pytanie, nigdy nie pozostawiając ich samym sobie.

MDP Wierzbna

→ Bycie strażakiem w tak młodym wieku to trudne wyzwanie? Czy warto w ogóle być strażakiem? 

Zawód strażaka sam w sobie jest wyzwaniem i wiąże się niekiedy z bardzo ciężkimi wyzwaniami, które należy wykonać. Każdy, czy to młody czy starszy doświadczony strażak ma na swoich barkach odpowiedzialność dbania o bezpieczeństwo obywateli, jak i zwierząt. Nasi młodzi podopieczni po wstąpieniu w szeregi MDP będą w stanie zapoznać się z faktyczną pracą strażaków. Dzięki tym zajęciom poznają działanie struktury Ochotniczej Straży Pożarnej oraz będą mogli rozważyć ten „kierunek kariery” w swojej przyszłości. Oczywiście, że warto zostać strażakiem! MDP pozwala już od najmłodszych lat rozwijać dziecięce pasje związane z tym zawodem oraz buduje świadomość pokolenia na temat niebezpieczeństw dzisiejszego świata oraz sposobów, jak sobie z nimi radzić. Pomaganie innym daje poczucie satysfakcji i spełnienia. Zawód Strażaka wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, ale nie brakuje przy tym satysfakcji z wykonywanego zawodu, a możliwość bycia Strażakiem jest przeżyciem, którego nie można porównać z niczym innym. 

MDP Kalno

→ OSP Żarów ogłosiła nabór do MDP. Gdzie, kiedy i kto może się zgłosić?

Spotkanie organizacyjne odbędzie się 6 października o godz. 18.00 w remizie OSP Żarów przy ul. Armii Krajowej 55/1. Zapraszamy dziewczęta i chłopców z terenu gminy Żarów w wieku 11-17 lat wraz z rodzicami. Więcej informacji można uzyskać pod nr tel. 695-536-520.

MDP Pożarzysko

Rozmawiała Magdalena Pawlik

Dziękuję za rozmowę.