Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Aktualności Powstaną kolejne bezpieczne przejścia...

  Aktualności

14-12-2023

Powstaną kolejne bezpieczne przejścia dla pieszych

Burmistrz Leszek Michalak i zastępca burmistrza Przemysław Sikora podpisali umowy na realizację kolejnych ważnych zadań inwestycyjnych. W przyszłym roku rozpoczniemy budowę bezpiecznych przejść dla pieszych na terenie naszego miasta.

W ramach inwestycji powstanie również zatoka przystankowa przy skrzyżowaniu ulic Piastowskiej, Ks. Jadwigi Śląskiej i Alei Złotych Dąbów w Żarowie. Z kolei przy ul. Armii Krajowej, w kierunku osiedla domków jednorodzinnych, powstanie przejście pieszo-rowerowe oraz nowy chodnik. Inwestycje będą realizowane w ramach zadania „Wykonanie bezpiecznych przejść dla pieszych” i współfinansowane zostaną z pozyskanego przez gminę dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. 

- Podpisane umowy to kontynuacja realizacji zadań dotyczących budowy bezpiecznych przejść dla pieszych na terenie naszej gminy. Jedna umowa dotyczy budowy bezpiecznych przejść dla pieszych w Żarowie i w ramach tego zadania przebudowane zostanie przejście dla pieszych przy budynku Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy przy ul. Piastowskiej 10 w Żarowie. W tym miejscu powstanie zatoka autobusowa na wzór zatoki, która została wybudowana przy SP Żarów na ul. 1 Maja w Żarowie. Zależy nam, aby zapewnić bezpieczny dojazd i wyjazd dzieciom, które dojeżdżają do placówki. Druga umowa obejmuje wykonanie bezpiecznego i doświetlonego przejścia pieszo-rowerowego w Żarowie, od strony Bożanowa, na wysokości ul. Wiosennej w Żarowie. W ramach inwestycji powstanie tutaj również nowy chodnik – mówi zastępca burmistrza Przemysław Sikora.

przejścia dla pieszych


Inwestycje będą finansowane ze środków budżetu gminy Żarów oraz pozyskanego dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Koszt budowy przejścia dla pieszych wraz z zatoką przystankową przy Szkole Podstawowej w Żarowie w obrębie skrzyżowań drogi gminnej ul. Piastowskiej, Ks. Jadwigi Śląskiej oraz Alei Złotych Dębów wynosi 558.236,50 zł, dofinansowanie 446.589,20 zł. Budowa bezpiecznego przejścia pieszo-rowerowego wraz z budową chodnika przy ul. Armii Krajowej kosztować będzie 341.807,50 zł, kwota pozyskanego dofinansowania wynosi 273.446,00 zł. Budowa nowych inwestycji rozpocznie i zakończy się w 2024r. 

Magdalena Pawlik na podstawie informacji z Referatu Inwestycji UM Żarów