Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Aktualności Kilka ofert w przetargu na budowę...

  Aktualności

08-03-2024

Kilka ofert w przetargu na budowę ronda w Mielęcinie

Mieszkańcy, ale także drogowcy czekają na budowę ronda na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 5 w Mielęcinie wiele lat. To bardzo niebezpieczny i kolizyjny odcinek drogowy.

Dziś Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), która prowadzi tę inwestycję, poinformowała, że wpłynęło 5 ofert w przetargu na przebudowę skrzyżowania. Teraz komisja przetargowa przystąpi do analizy złożonych ofert. 

- To kolejny ważny krok, który przybliża nas do rozpoczęcia tej ważnej inwestycji. Po zakończeniu oceny wszystkich ofert, które wpłynęły do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zostanie podpisana umowa z wykonawcą i dopiero wówczas ruszą pierwsze prace budowlane. Zgodnie z zapowiedzią GDDKiA będzie to trzeci kwartał tego roku, a cała inwestycja ma się zakończyć w 2025 roku. Trzymamy kciuki, aby zadanie zostało zrealizowane jak najszybciej, bo najważniejsze jest bezpieczeństwo naszych mieszkańców – mówi burmistrz Leszek Michalak.

Przypomnijmy, że przetarg na budowę ronda w Mielęcinie został ogłoszony 16 lutego 2024r. Na realizację tego zadania zgłosiło się 5 firm: Pro-Tra Building, STRABAG Infrastruktura Południe, Elektrotim, Bickhardt Bau Polska i Kobylarnia. Kwota przeznaczona na przebudowę całego skrzyżowania w zamówieniu wynosi ponad 13 mln 95 tys. złotych. 

Najważniejszym celem tej inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa i płynności ruchu, gdyż skrzyżowanie drogi krajowej nr 5 oraz powiatowej trasy prowadzącej do Świdnicy i Żarowa uchodzi za jedno z najniebezpieczniejszych na terenie powiatu świdnickiego. W ostatnich latach doszło tam do kilkudziesięciu kolizji i wypadków, w tym także śmiertelnych.

Przypomnijmy, że o budowę ronda w tym miejscu wielokrotnie zabiegali burmistrz Leszek Michalak i zastępca burmistrza Przemysław Sikora, radni Rady Miejskiej, pracownicy Urzędu Miejskiego w Żarowie, a przede wszystkim nasi mieszkańcy. W siedzibie GDDKiA odbywały się narady, liczne spotkania, również z projektantami i konsultacje, w których uczestniczyły władze gminy Żarów. 

Przez kilka lat możliwość rozpoczęcia przebudowy ronda w Mielęcinie była uzależniona od pozyskania przez GDDKiA środków finansowych. Szansa na realizację zadania pojawiła się na początku lutego 2021 roku. Przebudowa niebezpiecznego skrzyżowania w Mielęcinie została wówczas wpisana na krajową listę inwestycji drogowych związanych z poprawą bezpieczeństwa. W 2022r. opracowany przez GDDKiA projekt planowanego ronda burmistrz Leszek Michalak wraz z zastępcą burmistrza Przemysławem Sikorą przekazali na ręce sołtys Mielęcina Iwony Świętak oraz mieszkańców. Niedługo później GDDKiA zleciła opracowanie dokumentacji projektowej, a w sierpniu 2023 roku otrzymała decyzję zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla budowy ronda na drodze krajowej nr 5 koło Mielęcina. 

Inwestycja swoim zakresem obejmie przede wszystkim przebudowę skrzyżowania zwykłego na skrzyżowanie skanalizowane typu rondo czterowlotowe z jednym bypassem w kierunku Wrocławia. Rondo będzie posiadało oświetlenie drogowe. Dodatkowo zostanie wybudowane odwodnienie drogi wraz z kanalizacją deszczową oraz wykonane zostaną urządzenia ochrony środowiska. Zadanie będzie finansowane ze środków budżetu państwa i Krajowego Funduszu Drogowego.

Magdalena Pawlik