Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Aktualności Posprzątaj po swoim psie. To nie jest...

  Aktualności

13-03-2024

Posprzątaj po swoim psie. To nie jest kupa roboty!

Zbliża się wiosna, po śniegu nie ma już dawno śladu, a na chodnikach, ścieżkach, trawnikach, a nawet wejściach do budynków zalegają psie odchody. Z posiadaniem psa wiąże się obowiązek sprzątania po swoim pupilu.

Zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Żarów każda osoba wyprowadzająca zwierzę domowe na spacer jest zobowiązana do ochrony terenów przeznaczonych do wspólnego użytku przed zanieczyszczeniami, na przykład psimi odchodami. Niestety to tylko teoria. W praktyce wygląda to tak, że wciąż wielu właścicieli psów nie zauważa lub udaje, że nie widzi, iż ich zwierzę zapaskudziło trawnik lub chodnik.

Czy muszę sprzątać po swoim psie? 

Odpowiedzialny właściciel wie, że sprzątanie po swoim psie to nie dobra wola, ale obowiązek! Jego niewykonanie podlega karze w postaci mandatu. Sprzątanie po psie jest oznaką szacunku do innych ludzi i zwierząt oraz dobrego wychowania. Niestety, wciąż wiele osób nie poczuwa się do sprzątania po swoim czworonogu. Część osób zupełnie ignoruje powszechnie przyjętą zasadę sprzątania po swoim pupilu. Pozostawiają niemiłe „niespodzianki” innym mieszkańcom w parku miejskim, na trawnikach i ogólnodostępnych chodnikach. Psie odchody nie uatrakcyjniają przestrzeni, wręcz przeciwnie szpecą ją. Mogą powodować rozwijanie się zarazków i bakterii, na których szkodliwe działanie narażone są zwłaszcza dzieci. 

Dostępne są torebki na psie odchody!

Mieszkańcy skarżą się na zanieczyszczone przez psy ulice, skwery czy ścieżki. Dzwonią do pracowników Urzędu Miejskiego w Żarowie, aby ponawiać apel do właścicieli psów. Często sami też jesteśmy świadkami takich sytuacji, kiedy widzimy, jak właściciele nie sprzątają po swoich czworonogach. Nikt jednak nie chce na nikogo donosić, choć problem rzeczywiście wcale nie jest mały. Posiadanie psów to nie tylko przyjemność, ale i obowiązek dla właścicieli. Psie nieczystości w parku, na chodnikach, ścieżkach i miejscach publicznych wciąż zaśmiecają miasto. Dlatego apelujemy do wszystkich właścicieli czworonogów, żeby pamiętali o tym obowiązku i nie bagatelizowali takich sytuacji. Wychodząc na spacer ze swoim czworonogiem ich właściciele powinni pamiętać o zabieraniu ze sobą specjalnych torebek. Można je pobrać w kilku oznaczonych w Żarowie miejscach bądź w żarowskim Urzędzie Miejskim. 

Pamiętajmy … kultura nie boli. Miasto i gmina to też twój dom …

Magdalena Pawlik na podstawie informacji z UM Żarów