Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Aktualności Kolejne zabytki odzyskają blask

  Aktualności

15-03-2024

Kolejne zabytki odzyskają blask

Do parafii z terenu gminy Żarów trafią kolejne środki finansowe na remonty i konserwację zabytków.

Burmistrz Leszek Michalak oraz zastępca burmistrza Przemysław Sikora podpisali umowę na remont barokowej balustrady empory wraz ze schodami będącej elementem wyposażenia pocysterskiej kaplicy pałacowej w Zastrużu. Jest to dopiero pierwsza podpisana umowa, kolejne dwa wnioski są w trakcie wyłonienia wykonawcy i niebawem dotacje trafią do następnych naszych parafii. 

- Zabytki to nasza spuścizna historyczna, dlatego dbamy i odnawiamy je każdego roku. Pozyskaliśmy kolejne dofinansowania na odnowę i kompleksowy remont zabytków, które zostaną wyremontowane w kościołach w Zastrużu, Bukowie oraz Imbramowicach. Łączna wartość wszystkich prac, które będą w tym roku realizowane, wynosi ponad 500 tysięcy złotych. Pierwsza umowa podpisana, w najbliższym czasie rozstrzygnięte zostaną przetargi na realizację prac w kolejnych naszych parafiach – mówi burmistrz Leszek Michalak.

Burmistrz Leszek Michalak oraz zastępca burmistrza Przemysław Sikora przekazali umowę na ręce księdza Pawła Szajnera proboszcza parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Mrowinach. Wartość całej inwestycji wyniesie 209 100,00 złotych. Na realizację tego zadania gmina Żarów pozyskała dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

- Zaplanowane działania konserwatorskie obejmują wykonanie pełnej konserwacji części drewnianej balustrady empory balkonu we wnętrzu kaplicy pałacowej będącej niegdyś częścią posiadłości cysterskich w Zastrużu. Dzięki współfinansowaniu z budżetu Gminy Żarów, Ministerstwa Kultury i Sztuki z ogromnym wysiłkiem społeczności parafialnej do tej pory odnowiono szereg bezcennych dzieł znajdujących się w kaplicy jak m.in obraz Michaela Willmanna czy tryptyk malarski Johanessa Claessensa. Balustrada empory jest integralnym i ważnym elementem barokowego wnętrza, które zachowało swój unikatowy charakter – wyjaśnia zastępca burmistrza Przemysław Sikora.

Na remonty zabytków każdego roku przeznaczamy również dotacje ze środków budżetu gminy Żarów. Teraz do parafii trafią również środki finansowe, pozyskane przez gminę Żarów z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Magdalena Pawlik