Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Aktualności Policja ostrzega! Uważaj na...

  Aktualności

28-03-2024

Policja ostrzega! Uważaj na przestępców! Nie daj się oszukać!

Niemalże każdej doby odnotowujemy oszustwo z dużą sumą strat finansowych. Do niedawna to seniorzy najczęściej padali ofiarami tego typu przestępczości. Ale w ostatnim czasie rozwój techniczny znacznie przyczynił się do wzrostu przestępczości przede wszystkim w cyberprzestrzeni.

Komunikacja tworzona przez systemy powiązań internetowych pozwalana na rozwijanie i modyfikację zjawiska oszustwa w coraz to nowszych metodach działania przestępców. Sprawcy działają bardzo przebiegle zmieniając i modyfikując swoje historie. Duży wzrost oszustw internetowych to przestępstwa popełniane za pośrednictwem mediów społecznościowych, dotyczące możliwości inwestycyjnych, w których oszuści obiecują w sposób szybki i łatwy uzyskanie ogromnych zysków z inwestycji. Ofiarami stają się ludzie młodzi, ale jak pokazują zgłoszenia także i starsi. 

Świdnicka Policja ostrzega! Uważaj na przestępców. Nie daj się oszukać „na wnuczka”. Oszuści zazwyczaj kontaktują się telefonicznie. Przerwij połączenie, nie przekazuj nikomu swoich pieniędzy ani kosztowności, zweryfikuj przekazane podczas rozmowy informacje i skontaktuj się z bliskimi lub Policją.

Świdnicka Policja ostrzega! Uważaj na przestępców. Nie daj się oszukać. Oszuści zazwyczaj kontaktują się telefonicznie. Przerwij połączenie, nie przekazuj żadnych pieniędzy ani kosztowności, zweryfikuj przekazane podczas rozmowy informacje, skontaktuj się z bliskimi lub Policją.

Świdnicka Policja ostrzega! Uważaj na przestępców. Nie daj się oszukać „na policjanta”. Policja nie prosi o pieniądze ani o udział w działaniach operacyjnych oraz nie informuje o szczegółach podejmowanych czynności. Przerwij połączenie, nie przekazuj oszczędności, skontaktuj się z bliskimi lub Policją.

Świdnicka Policja ostrzega! Uważaj na przestępców. Nie daj się oszukać „na kryptowaluty”. Mądrze inwestuj pieniądze, nie ufaj obietnicom łatwego i szybkiego zysku, nie zezwalaj na dostęp do swojego urządzenia innym osobom, chroń swoje dane, loginy i hasła, korzystaj ze sprawdzonych instytucji finansowych.

Świdnicka Policja ostrzega! Uważaj na przestępców. Nie daj się oszukać „na inwestycję”. Mądrze inwestuj pieniądze, nie ufaj obietnicom łatwego i szybkiego zysku, nie zezwalaj na dostęp do swojego urządzenia innym osobom, chroń swoje dane, loginy i hasła, korzystaj ze sprawdzonych instytucji finansowych.

Świdnicka Policja ostrzega! Uważaj na przestępców. Nie daj się oszukać „na fałszywe linki”. Nie klikaj w nieznane linki, stosuj w bankowości elektronicznej dwuskładnikową weryfikację dostępu, loguj się do banku tylko przez oficjalną stronę lub aplikację, strzeż swoich danych, loginów i haseł.

Świdnicka Policja ostrzega! Uważaj na przestępców. Nie daj się oszukać „na Blika”. Nie przesyłaj pochopnie kodów Blik, zweryfikuj prośbę o pieniądze za pomocą innego kanału informacyjnego niż ją dostałeś, upewnij się, że przekazujesz pieniądze właściwej osobie, przed potwierdzeniem w aplikacji skontroluj kwotę,

Świdnicka Policja ostrzega! Przestępcy stosują różne metody oszustw. Nie daj się oszukać „na wnuczka”, „na policjanta”, „na kryptowaluty” czy „na fałszywy link”. Jeśli otrzymasz połączenie, gdzie ktoś będzie chciał Twoich pieniędzy- rozłącz się, nie przekazuj pieniędzy, skontaktuj się z bliskimi lub Policją.

Informacja: Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy