Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Aktualności Kolejne zabytki w naszych parafiach...

  Aktualności

04-04-2024

Kolejne zabytki w naszych parafiach zostaną odnowione

Przekazaliśmy kolejne środki finansowe na renowację zabytków w parafiach gminy Żarów. Burmistrz Leszek Michalak podpisał umowę na remont podestu pod ławkami z wymianą podestu drewnianego oraz wykonanie i montaż ławek w kościele w Imbramowicach.

Umowa została podpisana i przekazana na ręce proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Imbramowicach ks. Ryszarda Mencla. Jest to już kolejna dotacja, która została przekazana na remonty i konserwację zabytków wpisanych do rejestru zabytków.

- Zabytki to pamięć i piękno, które tworzą naszą tożsamość i poprawiają jakość naszego otoczenia. Dzięki przeprowadzonym pracom będą mogły służyć mieszkańcom przez kolejne lata – mówi burmistrz Leszek Michalak. I dodaje. - Na zadania związane z odnową zabytków nasza gmina pozyskała dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, a łączna wartość inwestycji, które będziemy realizować w kościołach w Imbramowicach, Zastrużu oraz Bukowie wynosi ponad 500 tysięcy złotych. W najbliższych dniach podpisana zostanie jeszcze umowa na konserwację barokowej ambony w kościele w Bukowie.

Zakres prac w kościele w Imbramowicach będzie obejmował roboty rozbiórkowe istniejącego podkładu wapienno-gruzowego pod pomost pod ławkami, zdjęcie starego piasku i gruntu do grubości nowych projektowych warstw posadzki, ułożenie warstwy zagęszczonej, wykonanie dylatacji oraz izolacji przy murach kościoła, wykonanie warstwy betonu, izolacji poziomej z papy asfaltowej termozgrzewalnej pod posadzką, płyty posadzkowej żelbetowej, ułożenie podłogi pod ławkami z desek wraz z zabezpieczeniem przed korozją biologiczną i pożarem, oszlifowanie i pomalowanie desek oraz montaż listew przypodłogowych, wykonanie nowych ławek oraz ich montaż. Wartość całej inwestycji wynosi ponad 130 tysięcy złotych. Na realizację tego zadania gmina Żarów pozyskała dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Magdalena Pawlik na podstawie informacji z Referatu Rozwoju UM Żarów