Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Aktualności Spotkanie autorskie z Andrzejem...

  Aktualności

03-06-2024

Spotkanie autorskie z Andrzejem Dobkiewiczem

Żarowska Izba Historyczna oraz Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, zapraszają na spotkanie z Andrzejem Dobkiewiczem, autorem książki „RIESE. KRZYK CIERPIENIA W GŁUSZY”, która opisuje wspomnienia sześciu więźniów przetrzymywanych podczas II wojny światowej w podobozach KL Gross-Rosen w Górach Sowich, na terenie obecnej gminy Głuszyca (wówczas Wüstegiersdorf).

Andrzej Dobkiewicz – dziennikarz i pisarz związany z Dolnym Śląskiem. Autor i współautor kilkunastu książek dotyczących historii regionu oraz kilkuset opracowań i artykułów historycznych. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odznaczony medalem „Zasłużony dla Dolnego Śląska”. Redaktor naczelny Świdnickiego Portalu Historycznego.

W Jego najnowszej książce „RIESE. KRZYK CIERPIENIA W GŁUSZY”, przeczytać możemy: „Na pierwszym piętrze panowała prawie zupełna pustka. Nie zatrzymując się tutaj, od razu poprowadzono gościa na piętro drugie, dając mu po drodze do zrozumienia, że przeznaczono je dla chorych. [...] Podłogę pokrywała kulkucentymetrowa chyba warstwa moczu. Pływały w nim drewniaki i mniej lub bardziej rozpuszczone kawałki kału. Tuż przy pryczach, a także między nimi a drzwiami leżały nagie zwłoki w najbardziej nieprawdopodobnych pozach, najczęściej na brzuchu, rozkraczone z twarzą zanurzoną w moczu. Zwłoki zmarłych więźniów leżały również na pryczach, między ciałami dającymi jakieś oznaki życia. Ci, którzy jeszcze żyli, spoglądali na stojącą w drzwiach grupę tępym, pozbawionym wyrazu wzrokiem, zarówno ci, co żyli, jaki i nieżywi, byli wychudzeni i czarni ... Wszyscy mieli obrzękłe nogi i popękaną na nich skórę. [...] Młody oficer przez kilka chwil osłupiałym wzrokiem przyglądał się widokowi, jaki się przed nim rozpościerał. Nie zdążył jeszcze zgasić uśmiechu na wargach, gdy zbladł, zachwiał się i, w ostatnich chwili podtrzymany przez stojących obok więźniów i wyciągnięty dosłownie z sali, zwymiotował. Na szczęście nie powalał sobie ani munduru ani orderów, które świadczyły o jego męstwie.

Spotkanie z Andrzejem Dobkiewiczem, odbędzie się 13 czerwca 2024 r. (czwartek) o godz. 18:00, w Żarowskiej Izbie Historycznej przy ul. Dworcowej 3. Wstęp bezpłatny. Serdecznie zapraszamy do udziału.