Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Gospodarka odpadami i ochrona środowiska Nabór do Programu „Mój Prąd 2021” ma...

  Gospodarka odpadami i ochrona środowiska

Grafika Program MÓJ PRAD DOTACJA 5000ZŁ NA FOTOWOLTAIKĘ
10-03-2021

Nabór do Programu „Mój Prąd 2021” ma się rozpocząć 1 lipca

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował na swojej stronie internetowej, że nabór do rządowego programu „Mój Prąd” w 2021r. ruszy 1 lipca i potrwa do 22 grudnia 2021r.

Jest to rządowy program dopłat do instalacji montażu paneli fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych.

Czym jest instalacja fotowoltaiczna i jak działa?

Instalacja fotowoltaiczna to zespół urządzeń, które pozyskują energię elektryczną z promieni słonecznych. Najważniejszymi elementami są panele fotowoltaiczne, które montuje się na dachach budynków. Ogniwa fotowoltaiczne zainstalowane w panelach mają za zadanie zamienić energię słoneczną w elektryczną, w wyniku czego powstaje prąd stały. Następnie prąd trafia do inwertera solarnego, tzw. falownika, który przekształci prąd stały w prąd zmienny – taki, który znajduje się w gniazdkach elektrycznych. Do zabezpieczenia instalacji potrzebne są urządzenia przeciwnapięciowe, które zapobiegać będą ewentualnym przepięciom i wyładowaniom elektrycznym.

Co oferuje program Mój Prąd?

Program Mój Prąd ma zwiększyć liczbę mikroinstalacji fotowoltaicznych i zachęcić polskie gospodarstwa domowe do produkcji własnej energii. Korzystanie z własnego prądu, produkowanego ze słońca, przekłada się na oszczędności, ale są to też wymierne korzyści dla środowiska.

Dla kogo dotacja z programu Mój Prąd?

Program skierowany jest do osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową (z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej – OSD, zakładem energetycznym) regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji.

Dofinansowanie może być przyznane w przypadku:

  • gotowej instalacji fotowoltaicznej podłączonej już do sieci elektroenergetycznej,

  • instalacji fotowoltaicznej o mocy 2-10 kW, przeznaczonej na cele mieszkaniowe,

  • inwestycji, która nie jest rozbudową istniejącej już fotowoltaiki.

Na razie nie wiadomo, ile wyniesie budżet planowanej III tury naboru. Zapowiadane są jednak zmiany w programie Mój Prąd w 2021. Do tej pory Mój Prąd obejmował wyłącznie instalacje fotowoltaiczne o mocy od 2 kW do 10 kW. NFOŚiGW we współpracy z Ministerstwem Klimatu planuje w 2021r. rozszerzenie programu na:

  • przydomowe ładowarki do samochodów elektrycznych, które mogą stać się bodźcem do rozwoju elektromobilności w Polsce,

  • systemy zarządzania energią w domu,

  • rozwiązania z zakresu magazynowania ciepła lub chłodu,

  • lokalne magazyny energii, gwarantujące bezpieczeństwo energetyczne systemów OZE.

Żadne szczegóły na chwilę obecną nie są jeszcze znane. O realizacji programu „Mój Prąd” można przeczytać więcej na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Magdalena Pawlik